KÜLTÜR-SANAT

2 bin yıllık kılıç parıl parıl!

Antik kentte 'parıl parıl' bir kılıç! 2 bin yıl sonra kınından çıkarılan bir Çin kılıcı öyle iyi korunmuştu hâlâ göz kamaştırıyordu...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çin'de 2 bin yıl sonra ilk kez kınından çıkarılan bir kılıç o kadar iyi korunmuştu ki çıkarıldığında hâlâ parlaktı. Arkeologlar, yaklaşık 2.300 yıllık olduğuna inanılan bu antik silahı Çin’in merkezindeki Chengyang Şehri’nin kalıntıları arasından keşfetti.

Bu büyük kılıcı çamura bulanmış kınından çıkardıklarında onun paslanmadığını gördüler. Kılıç, aksine hâlâ keskin, parlak ve neredeyse mükemmel bir durumdaydı.

Sonra çekilen video klip internette oldukça paylaşıldı ve Çin medyası tarafından yayınlandı. Henan Eyaleti Kültürel Kalıntılar ve Arkeoloji Enstitüsünden bir ekip Çin’in sosyal medyası olan Weibo’da kılıcın resimlerini ve videosunu yayınladı.

İnsan elinden çıkma bu silahın,yaklaşık MÖ 475-221 yılları arasına denk gelen Çin’in Savaşan Devletler Dönemine ait olduğuna inanılıyor. Bu dönemde, Zhou Hanedanlığı, sekiz devlete bölünmüştü ve bu devletler arasında sıklıkla şiddetli savaşlar yaşanmıştır.

SAHİBİ BELLİ DEĞİL

Ekibin lideri olan Wu Zhijiang’ın Daily Mail gazetesine söylediğine göre, ahşaptan yapılma bir tabutun içinde ve sahibinin yanına gömülen kılıç korunmuştu çünkü bu alandaki antik mezarlar genellikle nemliydi ve dış dünyayla hiçbir şekilde bağlantıları yoktu. Kılıcın 30 Aralık’ta keşfedilmesinden sonra Weibo’da paylaşılan bir gönderide arkeologlar, bu incelemelerin 2017 yılının pırıldayan kılıç kadar “parlak” ve “ yenilmez” geçmesini sağlayacağını ümit ettiklerini söylediler. Henan eyaletinin 25 km kuzeyinde bulunan antik Chu krallığındaki şehirde ortaya çıkarılan mezarın kime ait olduğuysa hâlâ belirlenemedi. (Kaynak: Nereye.com.tr)

Etiketler çin arkeoloji kılıç
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR