Kafe Zimmermann konseptiyle Bach!

3. İstanbul Bach Günleri 7 Aralık 2016 günü Grand Pera Emek Sahnesi'nde başlıyor. Dinleyici, 1700'lerin Leipzig konseptini de yaşayacak...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyaca ünlü sanatçıları İstanbul’da buluşturan, şehrin en çok sevilen ve merakla beklenen tematik festivali 13. İstanbul Bach Günleri bu sene Bach&Love temasıyla Aralık ayında başlıyor. Festivalin açılış konseri 7 Aralık Çarşamba günü saat 8.30’da dünyaca ünlü keman virtüözü ve şef Andres Mustonen ve Estonya’nın en önemli oda orkestralarından Glasperlenspiel Orkestrası ile Grand Pera Emek Sahnesi’nde gerçekleşecek. Orkestra, Johann Sebastian Bach’ın en sevilen eserlerinden oluşan seçkiyi ve klavsen konçertosunu seslendirecek.

zimmermannsches Georg Philipp Telemann tarafından Liepzig'te kurulan, 18'inci yüzyılda Bach'ı ağırlayan kafe.

'CAFE ZIMMERMANN' KONSEPTİ

Daha sonra İstanbul Deniz Müzesi'nde gerçekleşecek olan konserlerin önceki senelerde gerçekleşmiş olanlardan bir farkı var: Müzik ile aşkı İstanbul’da buluşturan festival, tıpkı 1700'lü yıllarda Gottfried Zimmermann'ın Leipzig'deki kafesinde olduğu gibi seyircinin içeceklerini yudumlarken J.S Bach, Telemann gibi ustaları dinlediği 18. yüzyıl atmosferini "Cafe Zimmermann" konsepti ile canlandırarak dinleyenlere eşsiz bir ortam yaratacak.

BAROK VİRTÜEZLERİ AĞIRLAYACAK

Festival Avrupa’nın bir çok ülkesinden barok müziğin en önemli virtüözlerini bir araya getiren EUBO European Union Baroque Ensemble ile 18 Aralık Pazar günü İstanbul Deniz Müzesi’nde devam edecek. Orkestra, seyirciye J.S Bach, Scarlatti, Handel ve Telemann’ın en sevilen barok eserlerinden oluşan bir program sunacak.

Ardından Sigiswald Kuijken'ın “En iyisi” diyerek işaret ettiği, org ve klavsenin dünyadaki sayılı virtüözlerind en Benjamin Alard ile çağdaş dönemin en iyi barok orkestralarında solo kemancı olarak yer almış ünlü keman virtüözü François Fernandez 20 Aralık Salı akşamı Deniz Müzesi’nde sahne alacak. Klavsen ve keman birlikteliğinin dinleyenleri adeta büyüleyecek tınısı ile seyirciyi müzik ve aşk dolu bir gece bekliyor.

21 Aralık Çarşamba gecesi ise Deniz Müzesi birçok ünlü operanın vazgeçilmezi Fransız soprano Myriam Arbouz ve virtüöz klavsenci Benjamin Alard’ın duo konserine sahne olacak. Konserde J.S Bach’ın ikinci eşi ve ses sanatçısı Anna Magdelena Bach ve J.S Bach’ın duygusal birlikteliğinin yanında müzikal birlikteliğinin de anısı yaşatılacak.

Festivalin kapanış konseri, özellikle J.S Bach’ın partita ve sonatlarını çaldığı solo resitalleriyle dünya çapında müzik çevrelerinin takdirini kazanmış kemancı François Fernandez tarafından 22 Aralık Perşembe gecesi yine Deniz Müzesi’nde gerçekleştirilecek. Hem aşk hem de yalnızlığın notalarının duyulacağı bu resitalde Fernandez, J.S Bach’ın ölen ilk eşinin ardından hissettiği yalnızlığı ifade ettiği La Minör ve Sol Minör sonatları ve Re Minör partitayı çalacak.

Festival biletleri buradan temin edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR