Leon Russell hayatını kaybetti

Rock müziğin önemli isimlerinden Leon Russell, Tennessee'de 74 yaşında hayata veda etti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Leon Russell'ın eşi Jan Bridges, dört ay önce kalp ameliyatı geçiren ünlü müzisyenin uykusunda öldüğünü açıkladı.

35 ALBÜME İMZA ATTI

Dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Elton John'ın piyanist, şarkıcı ve söz yazarı olarak en çok etkilendiği müzisyenlerden biri olarak nitelendirdiği Russell, en son 10 Temmuz'da Nashville'de verdiği konserde sevenleriyle buluşmuştu. Müzik kariyerine stüdyo piyanisti olarak başlayan Russell, 1970'lerde ün kazanmış, "Tight Rope" ve "Lady Blue" gibi unutulmaz şarkılara imza atmıştı.

Beatles'ın üyeleri John Lennon, Ringo Starr ve George Harrison, Russell'ın "Leon Russell" adlı ilk albümünde çalmıştı. Russell, 2011'de Rock'n Roll Şöhretler Müzesi'ne kabul edilmişti. Dünyaca ünlü İngiliz sanatçı Elton John, piyanist, şarkıcı ve söz yazarı olarak en çok etkilendiği müzisyenlerden biri olarak nitelediği Russell ile 2010'da "The Unity" albümünü çıkamıştı. Albüm, aynı yıl Rolling Stone dergisinin en iyiler listesinde 3'üncü sırada yer almıştı. Yaşamı boyunca 35 albüme imza atan Russell'a büyük ün kazandıran "A Song For You" adlı şarkısı, Neil Diamond, Ray Charles, the Carpenters, the Temptations, Aretha Franklin ve Willie Nelson tarafından da yorumlanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR