Yeni e dergisi yayınlandı

Aylık kültür sanat edebiyat dergisi Yeni e, ilk sayısını İstanbul Kitap Fuarı'nda okurla buluşturuyor. Dergi yola Edip Cansever dizeleriyle çıktı...

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeni e dergisinin ilk sayısı yayınlamdı, dergi TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı'nda okurlarla buluşacak. Kapağına Abidin Dino'nun "El" adlı desenini taşıyan dergi Edip Cansever'in "Her başlangıçta yeni bir anlam vardır" dizesine de yer verdi.

Derginin "E, nerde kalmıştık?" başlıklı sunu yazısında "e" harfinin çağrıştırdıkları "edebiyat, estetik, eylem, emek, epik, evrim, ekoloji, enternasyonel, evrensel" gibi sözcüklerle sıralanıyor. Yeni e dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü sinema eleştirmeni Çağdaş Günerbüyük üstlendi. Yeni e'nin ilk sayısında Aydın Çubukçu, Orhan Alkaya, Adnan Özyalçıner, Şükrü Erbaş , Tevfik Taş, Gülce Başer, Ayşegül Tözeren'in yazılarının yanı sıra cezaevindeki yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay'ın mektupları da yer alıyor.

SORUŞTURMA: OHAL'DE YAYINCILIK

Dergide "OHAL'de yayıncılık" başlıklı bir soruşturma da bulunuyor. Soruşturma sayfalarında, Metis Yayınları, Günışığı Yayıncılık, Dipnot Yayınları, Evrensel Basım Yayın, Mesele dergisi, Bilim ve Gelecek dergisi ve Altyazı dergisi temsilcileri, yayıncılığa yönelik baskıları ve buna karşı yapılabileceklerini tartışıyor.

yenie44

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR