İstanbul Sanat Fuarı'nda Umulmadık Topraklar

ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı, 12-20 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleşiyor. Fuar bu yıl sanatseverlerin karşısına “Umulmadık Topraklar” başlıklı geniş kapsamlı bir projeyle çıkıyor.

DUVAR – Bu yıl 26’ncısı düzenlenecek olan ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı’nın 7 no’lu ana salonunda 25 galerinin yanı sıra Umulmadık Topraklar isimli, çok küratörlü geniş bir sergi, panel ve performanslar dizisiyle sanatseverlerin karşısına çıkacak.

Her yıl genç sanatçılara destek vermek için ayrılan 8. Salonda ise, 30’u aşkın inisiyatif ve grubun yanı sıra Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İstanbul Kültür Üniversitesi ve Uluslararası Knidos Kültür ve Sanat Akademisi’nin de içinde olduğu kurumlar yer alacak.

Bu yıl ayrıca Burcu Pelvanoğlu’nun davetiyle Uluslararası Sanat Eleştirmenleri Derneği Başkanı (AICA) Marek Bartelik fuara konuşmacı olarak katılacak.

12 Kasım günü saat 11.00’de kapılarını ziyaretçilere açacak olan ARTİST 2016 Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı, toplamda 12 bin metrekareyi aşkın iki salonunda 9 gün boyunca sanatseverlerle yüzlerce sanatçının bini aşkın eserini buluşturacak.

ONUR ÖDÜLÜ GÜLSÜN KARAMUSTAFA’NIN

İstanbul Sanat Fuarı’nın, her yıl plastik sanatlara katkıları ve farklı alanlardaki çalışmaları nedeniyle verilen onur ödülleri de sahiplerini buldu. Çağdaş sanatlara önemli katkıları nedeniyle Sanatçı Onur Ödülü Gülsün Karamustafa’ya verilirken Sanatsever Kurum Onur Ödülü ise Summart Sanat Merkezi’ne verildi.

Ödüller 14 Kasım Pazartesi günü düzenlenecek geleneksel TÜYAP Onur Yemeği’nde sahipleriyle buluşacak.

gulsun

‘UMULMADIK TOPRAKLAR’

Önceki yıllardan farklı olarak, galerilerin yanı sıra ARTİST / Uluslararası İstanbul Sanat Fuarı bu yıl sanatseverlerin karşısına “Umulmadık Topraklar” başlıklı geniş kapsamlı bir projeyle çıkıyor. “Umulmadık Topraklar” bizi, hepimizin bir şekilde özne ya da tanık olarak maruz kaldığı göçmenlik üzerine düşünmeye davet ediyor.

Bu yıl Ankara ve İstanbul’dan galerilerin yanı sıra Yunanistan, Avusturya, İtalya gibi ülkelerden bağımsız sanatçı gruplarını, küratöryal sergileri, performansları, atölye çalışmalarını, sivil toplum kuruluşlarını ve toplumsal hareketleri biraraya getiren, çok küratörlü bir model ile organize edilen projede yer alacak küratörler ve kurumlardan bazıları şöyle:
DEPO Tophane-BAK, Emre Zeytinoğlu, Barış Seyitvan, Ezgi Bakçay, Rahmi Öğdül, İpek Çankaya-Halka Sanat, Rafet Aslan, Aslıhan Kaplan Bayrak-Bahçe Grubu, Göçmen Kadınlar Birliği (Almanya), Mahmut Koyuncu, Yekhan Pınarlıgil-Lionel Soukaz (Paris-Fransa), Elli Chrysidou (Selanik, Yunanistan), Bahçe Grubu, Taner Güven, Zeki Coşkun, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi (FUAM), Hinterland Galerie (Viyana, Avusturya), Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Grafist, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent/Kent Düşleri Atölyesi, LeMan, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)

ADASANAT İL KEZ TÜYAP’TA

Valör Sanat Galerisi’nin koleksiyonu ilk kez TÜYAP’ta koleksiyonerlerle buluşmaya hazırlanıyor. Aralarında Halil Paşa, Hoca Ali Rıza, Diyarbakırlı Tahsin, Sami Yetik, Nazmi Ziya, Leopold Levy, İbrahim Çallı, Hikmet Onat, Feyhaman Duran, Fikret Mualla, Ferruh Başağa, Nuri İyem, Avni Arbaş, Şeref Bigalı, Orhan Peker, Burhan Doğançay, Turan Erol, Oya Zaim Katoğlu ve Komet gibi Türk resminin üç kuşağının önemli temsilcilerinin işlerinin yer alacağı koleksiyon, fuar süresince koleksiyonerlerin beğenisine sunulacak.

1990 yılında Memet ve Buket Güreli’nin bağımsız sanat çalışmalarını sürdürmek üzere kurulan Adasanat ilk kez TÜYAP’a katılarak sanatçıların işlerini sergileyecek. Alaadin Aksoy’un bugüne dek görülmemiş en büyük eserlerinden biri Adasanat tarafından sergilenecek.

artist2

 

ARTİST, 20 Kasım 2016 Pazar akşamına kadar ziyaretçiler için kapılarını açık tutacak.

ÖNE ÇIKAN GALERİLER

Katılımcı galerilerden öne çıkanlar şunlar: Adasanat, Galeri d’Art, The Art Department, Alanistanbul, Akademililer Sanat Merkezi, Versus, Maltepe Sanat Galerisi, Karşı Sanat Çalışmaları, Harmony Sanat Galerisi, Asfalt Art Gallery, Evin Sanat Galerisi, Doruk Sanat, Asmalımescit NeoArtProject (İtalya), Galeri Diani, Hinterland (Avusturya), Ürün Sanat Galerisi, Eksen Sanat Galerisi, Halka Sanat, Galeri Soyut, Galeri Baraz…