Westworld hakkında bilmeniz gereken 5 şey

Yeni dizi Westworld, geçtiğimiz günlerde Dizimax Sci-Fi’da yayına başladı. Diziyle ilgili bilmeniz gerekenleri hazırladık. 

1- Önceden kitabını okumuş olmanız gerekmiyor

Çünkü kitabı yok. Ama yazar Michael Crichton’ın ilk yönetmenlik denemesi olan 1973 yapımı film Westworld’den esinlenilmiş dizi yapılırken. Dizide Ed Harris’in oynadığı rolde Yul Brynner var.

2- Prodüksiyonun kalitesi su götürmez

HBO’dan beklenen kalitenin altına tabii ki düşmüyor. Yaratıcısı Jonathan Nolan, yönetmen Christopher Nolan’ın kardeşi, yapımcı ve yazar. Memento, Prestige, Dark Knight, Interstellar imzasını taşıyan senaryolar arasında. Person of Interest de onun ürünü.

Nolan’ın karısı Lisa Joy da yazar ve yapımcı olarak ekipte. Pushing Daisies ve Burn Notice’de yazar olarak imzası var.

Müzikler, Game of Thrones müziklerini yapan Ramin Djawadi’ye emanet. Zaten ilk bölüm gösterdi ki kaç bölüm sürerse sürsün, jeneriği asla atlanmadan sonuna kadar izlenecek nefasette. Game of Thrones jeneriği kadar güzel.

3- Anthony Hopkins nihayet iyi bir projeyle ekranda

Perdede sadece 15 dakika göründüğü Silence of the Lambs’le Oscar almış bir adamdan söz ediyoruz. O kadar uzun zamandır iyi bir rolle karşımıza çıkmamıştı ki, Westworld bu mükemmel oyuncunun yeniden doğuşu olabilir.

www_3

Sütünüzü nasıl alırdınız? -Kanlı. (Süt önemli.)

4- En son bölüme kadar her şey belli

Ekrana gelmesi için düşünülen tarih 2015’i epey geçirdiği için sorun var sanılmasın. J J Abrams, en ince ayrıntısına kadar oya gibi işlemek için başlangıç tarihini değiştirdi. Beş sezon olarak planlanan dizinin son bölümü şimdiden belli. Sezonlar ilerledikçe köşeye sıkışıp, ne yapacağını bilemeyen dizilerden olmayacak yani.

www_1

“Her zaman para ödersin tatlım, aradaki fark bizim fiyatımız sabittir ve kapıda asılıdır.” (“Bir kadının tutkusunu kazanmak isterim, parayla satın almak değil,” diyen acemi kovboya hitaben.)

5- Lost gibi bir hayal kırıklığı olmayacak

Yapımcı J J Abrams olunca çoğumuz için Lost’tan kalma bir ‘aman diyim’ efekti kaçınılmaz ama hiç endişeye mahal yok. Dizideki eğlence parkı filmde de olduğu gibi gerçek bir park. Arafmış, ölümden sonrasıymış filan burada onlara kafa yormayacağız. Ama robotlar nasıl oluyor da böyle oluyor meselesi var, o kadar. Bunu da daha tartışırız epey.

Kaynak: Ekranella