Nâzım'ın kaleminden Petrof'un öyküsü

Tiyatroadam yeni sezona bu akşam Nâzım Hikmet'in "İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?" oyunuyla merhaba diyor. Oyunda olaylar Rusya'nın bir kasabasında geçiyor.

DUVAR – Nâzım Hikmet’in 1954 yılında Moskova’da yazdığı ve her dönem güncelliğini koruyan “İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?” adlı oyunu prömiyerini bu akşam Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde yapacak.

Rusya’nın taşra kasabasında geçen oyunun kahramanı Petrof, insanlara kâğıtlardan çok inanan, kasabanın en sorumlu, mevki sahibi amiridir. Dürüst, yardım sever, iyi bir insan olan Petrof’u bütün kasaba halkı sevip saygı duymaktadır. Erdemleri ve otoritesi arasında sıkışmış bir insanın, her çağda karşılaşılan, çok tanıdık, hatta başımıza gelebilecek değişiminin/dönüşümünün yarı tatlı öyküsüdür bu… Trajik, komik, hipnotik bir öykü…

petrof3

Yönetmenliğini Emrah Eren’in üstlendiği oyununun, dekor ve kostüm tasarımında Barış Dinçel, ışık tasarımında Yüksel Aymaz, hareket düzeninde Esra Yurttut imzası var. Oyuncu kadrosunda ise Aşkın Şenol, Baransel Gürsoy, Berk Yaygın, Deniz Özmen, Fatih Koyunoğlu, Gökhan Azlağ, Pınar Tuncegil yer alıyor.

‘İvan İvanoviç Var mıydı, Yok muydu?’, 6 Ekim 2016, Perşembe akşamı ve 12 Ekim 2016, Çarşamba akşamı saat 20:30’da yine Ortaköy Kültür Merkezi Afife Jale Sahnesi’nde izlenebilir.