70 harflik Türkçe kelimeyi kimse söyleyemedi

Lyon başkonsolosu Özgür Çakar, dünya dilleri forumunda 70 harften oluşan Türkçe kelimeyi yabancılara telaffuz ettirmeye çalıştıklarını söyledi. Çakar, "Henüz başaran olmamış ve bu misafirlerin çok ilgisini çekmiş" diye konuştu.

DUVAR – Fransa’nın Lyon kentinde her sene yapılan dünya dilleri forumunun bu yıl 7’incisi düzenlendi. Lyon başkonsolosluğu tarafından yapılan Türkçe standında ziyaretçiler 70 harften oluşan tek kelimeyi telaffuz etmeye çalıştılar.

TÜRKÇE’NİN EN UZUN KELİMESİ

Standı ziyaret eden Lyon başkonsolosu Özgür Çakar, forumla ilgili “Konsolosluğumuzdan arkadaşlar Türkçenin zenginliğini ön plana çıkartan açıklamalar yapıyorlar, standımızda broşürlerimiz de mevcut. Mesela 70 harfli en uzun kelimemizi (muvaffakiyetsizleştiricileştiriveremeyebileceklerimizdenmişsinizcesine) yabancılara okutmaya çalışmışlar, henüz başaran olmamış ve bu misafirlerin çok ilgisini çekmiş” diye konuştu.

‘TANITIMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLMAZ’

Çakar, ayrıca tanıtımın iyisi ya da kötüsü olmayacağını söyleyerek “Bir takım deyimlerimizi açıklamaya çalışmışlar. Mesela ‘burnu büyümek’, ‘yüz vermek’ gibi deyimler Fransızlara ilginç gelmiş. Gelen misafirlere ‘Fransız kalmak’ ne demek, onu açıklayın dedim. Fransız dilinde Türkiye ile ilgili olumlu deyimler var, olumsuz deyimler var. Bunlara da değinilmesi gerek. Standımız ziyaret ediliyor. tanıtımın kötüsü olmaz, bu bizim temel prensibimiz, eksiği de olsa tanıtım daima ülkeye fayda sağlayan bir şeydir” (DHA)