Mafyaya baskında Van Gogh tabloları bulundu

İtalyan polisi mafya yönelik bir operasyonda Van Gogh'un paha biçilemez eserlerini ele geçirdi. Söz konusu eserler 14 yıldır aranıyordu.

DUVAR – İtalyan mali polisi 2002 yılında Amsterdam’daki bir müzeden çalınan “paha biçilmez” iki Van Gogh tablosunu Napoli yakınlarındaki Castellammare di Stabia’da bulundu.
Polis, tabloların Napoli merkezli mafya örgütlenmesi Camorra’nın eline geçtiğinin anlaşıldığını açıkladı.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi’nden yapılan açıklamada ise söz konusu tabloların 14 yıl önce bu müzeden çalınan “Scheveningen’de Deniz Manzarası” (1882) ve ”Nuenen Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat” (1884/85) isimli eserler olduğu belirtildi.

Eserlerden ilki van Gogh’un Hollanda’da yaşarken yaptığı iki deniz manzaralı tablodan biri. Babasının bir dönem rahip olarak görev üstlendiği Nuenen Reform kilisesinin tablosunu ise Van Gogh, 1884’te annesi için yapmıştı.

van1

Sanatçı, babasının ölümünden sonra ise tabloya yas tutan birkaç kadın eklemişti.

Van Gogh Müzesi, “tahminlerin aksine, tabloların nispeten iyi durumda” olduğunu belirtti. Müze Müdürü Alex Rüger, “Tablolar bulundu! Bu sözcükleri söyleyebileceğimi ummaya artık cesaret bile edemiyordum” diyerek İtalyan ve Hollandalı güvenlik güçlerine teşekkür etti.

van2

FBI LİSTESİNDE İLK 10’DAYDI

Aralık 2002’de gerçekleştirilen soygun, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) en önemli 10 sanat eseri soygunu listesinde yer alıyordu.

Bir merdivenle müzenin çatısına çıkan soyguncular, balyozla camı kırarak içeri girmiş ve birkaç dakika içinde iki tabloyu alarak kaçmıştı. Alarm sistemlerinin devrede olmasına rağmen soygunun yapılabilmesi, müzenin güvenlik önlemlerini yeterince sıkı tutmamakla eleştirilmesine neden olmuştu.

Soygunla ilgili olarak tutuklanan iki Hollanda vatandaşı ise suçsuz olduklarını savunuyor.