Bu evde mizah var!

Kadıköy Belediyesi'nin yeni kültür projelerinden Karikatür Evi kapılarını açıyor. Açılışla birlikte mizah tutkunlarını bir dizi etkinlik bekliyor. 

DUVAR – Kadıköy Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl çalışmalarına başladığı Karikatür Evi projesi tamamlandı. 1906 yılında Hasanpaşa’da yapılan tarihi ahşap köşk aslına uygun restore edilen Karikatür Evi, 30 Eylül Cuma günü başlayacak Karikatür Günleri ile kapılarını açıyor.

Karikatürcüler Derneği arşivinde bulunan usta karikatüristlerin çizgilerinden örneklerin olacağı serginin açılışı ile başlayacak ve 2 Ekim’e kadar sürecek olan etkinliklerde Tan Oral, Tuncay Akgün, Kamil Yavuz gibi usta çizerler ile sohbetler gerçekleşecek.

Gırgır, Penguen, Leman mizah dergilerinin çizerlerinin atölyeler yapacağı Karikatür Günleri’nde Kısa Animasyon Film gösterimleri de izleyici ile buluşacak. Etkinlikler kapsamında illüstrasyon, animasyon ve çizgi roman alanında da sohbetler yapılacak.

KARİKATÜR EVİ’NDE NELER OLACAK?

Karikatür Evi’nde yapılan açıklamada hedefler ise şöyle anlatıldı: “Yürütülecek çalışmalarla Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesi, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmak hedefleniyor. Her yaştan Kadıköylünün karikatür sanatı ile tanışmasına olanak sağlayacak Karikatür Evi’nde usta çizerler karikatür severlerle buluşacak. Aynı zamanda Türkiye karikatürünün belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak. Karikatür Evi; gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, bağımsız araştırmacıların ve konuya meraklı yurttaşların faydalanacağı arşiv de karikatürle buluşmak isteyen herkese açık olacak. Karikatür Evi’nde karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için yarışma, panel, konferans ve sergiler düzenlenecek.”