Leyla Demiriş alkışlarla uğurlandı

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Leyla Demiriş son yolculuğuna uğurlandı. Demiriş için yıllarca sahne aldığı Kadıköy Süreyya Operası'nda tören düzenlendi.

DUVAR – 71 yaşında vefat eden İstanbul Devlet Opera ve Balesi baş solisti Leyla Demiriş için yıllarca sahne aldığı Kadıköy Süreyya Operası’nda tören düzenlendi. Ünlü sopranonun ailesi, sanatçı dostları ve sevenleri salonu doldurdu. Demiriş’in seslendirdiği operalardan kesitler yayınlandı.

Törende duygusal konuşmalar yaptı. Yıllarca birlikte sahne aldığı yakın arkadaşı Demiriş için sahneye çıkan ünlü tenor Ender Arıman, “Bugün burada hayatımın en zor konuşmalarından birini yapıyorum” diyerek duygularını dile getirdi. Arıman sözlerini, “Kendisi yeri doldurulamayacak bir arkadaşımızdı. En önemlisi ses rengiyle, yorumlarıyla hakikaten uluslararası bir değere sahip, müstesna bir sese sahipti” diye sürdürdü.

‘İTALYA’DA, FRANSA’DA OLSAYDI…’

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin eski müdürü Kerim Soysal törende konuşan isimler arasındaydı. Leyla Demiriş’in İstanbul devlet opera ve balesi kuruluşunu yakın zamana kadar temsil eden birkaç özel sanatçıdan biri olduğunu söyleyen Soysal, “Görev aldığı bütün eserlerde baş rolleri söyledi. Gerçekten hakkını verdi. İnanılmaz nüansları çok kolaylıkla yapabilen, bu yüksek başarısı karşısında tevazuyla yaşayabilen ender sanatçılarımızdandı. Böyle bir değer İtalya’da Fransa’da olsaydı, bugün birçok pop sanatçısından daha fazla ismi geçerdi” diye konuştu.

‘SADECE ŞARKI SÖYLEMEK İÇİN GELMİYORDU’

Törende son olarak Leyla Demiriş’in kızı Arzu Demirer ve torunu Ada Demirer konuştu. Annesinin hayatının operadan ibaret olduğunu söyleyen Arzu Demirer, “Operaya sadece şarkı söylemek için gelmiyordu. Türk operasını iyi yerlere getirmek için çok çalıştı. Vefat edene kadar yetiştirdiği isimlerin doğru tekniklerle söylemeleri için uğraştı. Babamın eserlerinin yaşaması için çok uğraştı”diye konuştu. Gözyaşlarına boğulan Demirer annesinin eserlerini yaşatmak için ellerinden geleni yapacaklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Leyla Demiriş için dualar edildi. Cenazesi son kez sahneden indirilirken salondan alkış sesleri yükseldi. 71 yaşında vefat eden ünlü soprano Leyla Demiriş Teşvikiye Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verilecek. (DHA)