Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde duvar resimleri bulundu

Aziz Nikolaos Anıt Müzesi'nde bu yıl yapılan kazılar sona erdi. İki aylık kazılarda yerin 6 metre altında bir özel oda, iki dikit, odanın girişinde bir duvar resmi ortaya çıkarıldı.
Aziz Nikolaos Anıt Müzesi kazıları, Prof.Dr. Sema Doğan başkanlığında yapılıyor.

DUVAR – Antalya’nın Demre ilçesinde bulunan Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’nde (Noel Baba Kilisesi) bu yılki kazılar tamamlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü işbirliğinde 27 yıldır yürütülen kazı çalışmaları, 1989 yılında Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Yıldız Ötüken’in başkanlığında başlatıldı. Aynı bölümden Prof.Dr. Sema Doğan’ın başkanlık yaptığı kazıların bu yılki bölümüne 3 öğretim üyesi, 3 arkeolog, mimar, restoratör, 6 öğrenci ve 9 işçi katıldı.

DUVARDAKİ RESİMLERİ

Bu yılki kazı çalışmaları kilisenin batı avlusunun dışında batı alanda devam etti. Bu alanda ünlü bir kişiye ait mezar yapısı olduğu düşünülen, toprağın 6 metre altında, dikdörtgen planlı, 3 bölümlü, tonozlu, 3.87 metre genişliğinde, 8.30 metre uzunluğunda, 2.40 metre yüksekliğinde bir yapı ortaya çıkarıldı. Yapı girişinde deesis- yakarış sahnesi olduğu düşünülen duvar resmi ve kabartmalar yer aldığı görüldü. Yapı ve duvar resminde restorasyon ve konservasyon çalışması devam ediyor. Duvar resminin bir yanında İsa ve Meryem, diğer yanında Nikolaos yer alıyor. Resim üzerinde çalışılırken, duvarda tahrip olmuş başka sahneler de bulundu. Yapının avlusu dışında iki dikit ve yerde dikitlerin başlıkları, ayrıca küçük kemerli bir yapı da ortaya çıkarıldı.

nikola2

Hatay’daki Mustafa Kemal Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Kazı Başkan Yardımcısı Yard.Doç.Dr. Ebru Fatma Fındık, bu yılki kazı çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yard.Doç.Dr. Fındık, “Çalışmalarda amacımız manastırın, kilisenin orijinal girişini ortaya çıkarmaktı. Ancak çalışmalar sırasında 6 metrelik alüvyon dolgu altında, çok önemli mimari verilere ulaşılmıştır. Mimari verilerle birlikte aynı zamanda hem kilisenin hem de bölgenin tarihine ışık tutacak çok önemli duvar resimleri ortaya çıkarılmıştır” dedi.(DHA)