Yönetmen Ragıp Yavuz, İBB Şehir Tiyatrosu’ndan ihraç edildi

Yönetmen Ragıp Yavuz İBB Şehir Tiyatrosu’ndan ihraç edildi. Yavuz 12 Eylül darbesinin ardından da tiyatrodan gönderilmişti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ragıp Yavuz, sosyal medyadaki paylaşımlarıyla, Şehir Tiyatroları’nı “siyasi ve ideolojik çekişme ve çatışmaların odağı haline getirmek” suçlamasıyla memuriyetten çıkarıldı.

Yavuz durumu, yine sosyal medyadan şu sözlerle duyurdu:

“12 Eylül 1980 askeri faşist cunta döneminde de yaşadığım gibi ‘özlük haklarım gasp edilerek devlet memurluğundan ihraç edilmeme’ ve bir yönetmeni olmaktan gurur duyduğum Şehir Tiyatroları’ndan ‘kovulmama’ karar verildi!”

“Hukukuna inandığım bir Türkiye’de bu hukuksal süreç muhtemelen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne kadar uzayacaktır. 42 yıldır sahnedeyim ve selam verirken bir kez bile yüzüm kızarmadı! Çünkü ne kendimi, ne ekibimi, ne de seyirciyi kandırmadım ve kimse de beni kandırmayı başaramadı!”

“Hangi koşullarda olursam olayım daha güzel, daha mutlu bir Türkiye için, halkların, emeğin ve barışın kardeşliği için inatla ve ‘rağmen’ tiyatro üretmeye devam edeceğim. Bilinsin isterim ki, perdenin ne zaman kapanacağına ancak yönetmen karar verir ve sanatçı son sözü karanlığa bırakmak!”

Yönetmen Ragıp Yavuz, 15 Temmuz sonrası çıkarılan kanun hükmünde kararnameden yararlanılarak da, iddiaya göre “darbeye yeterince karşı olmadığı” ithamıyla açığa alınmıştı. İhraç edilmesiyle ilgili soruşturmalar ise 15 Temmuz öncesine ilişkin.

Ragıp Yavuz, 12 Eylül darbesinin ardından da 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası ile Şehir Tiyatroları’ndan ihraç edilmiş, hukuk mücadelesinin ardından görevine dönmüş, ancak hayatının 13 yılını sürgünde geçirmek zorunda bırakılmıştı.