İptal edilen kazının başkanı: Sadece Efes değil...

Avusturya ile Türkiye arasındaki siyasi gerilim nedeniyle geçtiğimiz günlerde durdurulan Efes Antik Kenti kazılarıyla ilgili kazı başkanı Sabine Ladstätter resmi bir bildiri yayınladı.

DUVAR –  Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün 100 yılı aşkın bir süredir yürüttüğü Efes kazıları Dışişleri Bakanlığı’nın kararıyla geçtiğimiz günlerde iptal edildi. Bu karara, iki ülke arasındaki diplomatik gerilimin neden olduğu öne sürülürken konuyla ilgili Avusturya Arkeoloji Enstitüsü adına kazıları yürüten Efes Kazı Başkanı ve Enstitü Müdürü Sabine Ladstätter resmi bir açıklama yaptı.

Kazıların durdurulmasına çok üzüldüğünü ve 2017 yılında kazılara devam edebilmek için elinden gelen her şeyi yapacağını söyleyen Sabine Ladstätter iki ülke arasındaki gerilimin en kısa zamanda düzelmesi gerektiğini vurguladı.

‘GEREKLİ ÇABAYI GÖSTERECEĞİZ’

Efes Antik Kenti kazı başkanının yaptığı açıklamanın tamamı şöyle;

“Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün Resmi Bildirisi

Beni tanıyanlar, Efes için ne kadar emek verdiğimi ve Türkiye’de çalışmaktan ne kadar mutlu olduğumu, bilirler. Umarım ki her iki ülke arasındaki problemler – sadece Efes için değil, aynı zamanda iki ülkenin yüzyıllardır süren dostluğunun sona ermemesi adına – çözülebilecektir. Konuya daha ılımlı bir yaklaşım ve karşılıklı diyaloğu sağlamak için gücüm yettiğince her şeyi yapacağım. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın yazısına istinaden ve TC. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü aracılığıyla, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün kazıları (Efes, Limyra) 31 Ağustos 2016 tarihinde, kazı bitiminden önce kapatılmıştır. Söz konusu duruma çok üzülmekle birlikte, kararı saygıyla karşılıyoruz. Çalışmalarımıza katılan ve büyük destek sağlayan tüm Türk Makamları ve Meslektaşlarımıza teşekkür ederiz. Kazıların 2017 yılında devam edebilmesi için gerekli tüm çabayı göstereceğiz.

Efes Kazı Başkanı ve Enstitü Müdürü Sabine Ladstätter”

‘SİYASİ SÜRTÜŞME KAYNAKLI’

Çoğunluğunu Avusturyalı bilim insanlarının oluşturduğu Efes Antik Kenti kazı ekibi çalışmalarının ani bir kararla durdurulması, son zamanlarda Türkiye ve Avusturya arasında devam eden siyasi olaylarla ilgili olarak görülüyor.

Temmuz ayı sonlarında Avusturya’nın başkenti Viyana’da Schwechat Uluslararası Havalimanı’ndaki panoda “Türkiye tatili sadece Erdoğan’ı destekler” yazısı yayınlanmıştı. Ağustos ayı ortalarında ise yine havalimanındaki panolardan Türkiye’deki cinsel istismara yönelik bilgi verilmişti. Panoda yer alan “Türkiye, 15 yaş altı çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor” yazısı, büyük tepki toplamıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, söz konusu yazının gerçeklerle hiçbir şekilde örtüşmediğini belirtmişti.

Kaynak: arkeofili.com