Yonca tarlasında 1400 yıllık mozaik

Konya'da yonca ekilen bir tarlada 1400 yıllık mozaik bulundu. Kazı çalışmaları tamamlandığında alan turizme açılacak.

DUVAR – Konya Müzeler Müdürü Yusuf Benli, Beyşehir’de bulunan taban mozaiğinin geçen yıl aralık ayında kaçak kazı ihbarı sonucu tespit edildiğini belirtti. Benli, “Burası Beyşehir merkezine yaklaşık 30 metre uzaklıktaki Yunuslar Mahallesi. Kaçak kazı yapıldığı ihbarı üzerine burada taban mozaiği olduğunu tespit ettik. Buranın tespitini sağlayan arazı sahibine de teşekkür ediyoruz. Arazinin kamulaştırılması için de çalışmalara başladık” dedi.

VİLLA OLDUĞU DÜŞÜNÜLÜYOR

Taban mozaiğinin tespitinin ardından 60 metrekarelik alanda kazı çalışmaların sürdüğünü ifade eden Benli, şunları söyledi:

“Mozaiğin tespitinin ardından bakanlığın da izniyle bu yıl kazı çalışmalarına başladık. Burası geçiş boğazları açısından da önemli bir merkez. Yapmış olduğumuz bu çalışma esnasında, kaynaklarda ‘Konan’ diye bir isim geçmektedir. Buradaki kapı ağzındaki satır, hemen üst kısmında ise bir satırlık bir kitabesi bulunmaktadır. Muhtemelen burayı bir villa olarak düşünmekteyiz. Tabii kazı devam ettiği sürece farklı şeyler çıkabilir. Mekanların kullanım farklılıkları da ortaya çıkabilir ama şu anki olaya bakıyoruz. Konya Bölgesi’nde mozaik elbette var ama ilk defa Konya Bölgesi’nde böyle bir figürlü, bu kadar güzel bir mozaik tespit edilmiş oldu.”

yonca2

Mozaiğin ortasında çok büyük bir vazo ve vazodan çıkan kuru dalların bulunduğunu ifade eden Benli şöyle konuştu: “Kenardan başlarsak, kenarda önce dalga motifleri, daha sonra ise yine yapraklar içerisinde balık, vazo, bereketi simgeleyen nar, diğer motifler onu takip ediyor. Orta kısma geldiğimiz zaman ortada bir vazo, vazonun çok büyük dalları devam ediyor, vazonun hemen sağında ve solunda bölgenin hayvanları diyebileceğimiz dağ keçileri ve ceylanlar resmedilmiş. Üst tarafta bir keklik, hemen yanında ise kafesli bir akbaba, iki tane aslan farklı bir şekilde görülüyor. Özellikle ana konuyu tema eden aslanla savaşan bir savaşçının mızrağıyla birlikteliğini konu alıyor. Üst tarafında ise iki tane tavus kuşu bir vazodan, su içiyor.”

yonca3

Mozaiğin tahribata uğramış olduğunu ifade eden Benli, bu tahribatı restorasyon çalışmalarıyla gidermeye çalışacaklarını ifade etti. Benli, kazı çalışmalarının devam ettiğini ve çalışmalar tamamlandıktan sonrada buranın turizme kazandırılacağını kaydetti.(DHA)