Limyra'da yeni kazı alanları açıldı

Limyra Antik Kenti kazı çalışmaları başladı. Kazı Başkanı Dr. Martin Seyer, 'Limyra'da Helenistik Dönemde Kentsel Gelişim' projesi kapsamında yeni kazı alanları açıldığını söyledi

DUVAR – Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Avusturya Arkeoloji Enstitüsü’nün işbirliğinde sürüdürülen Limyra Antik Kenti kazı çalışmaları 8 Ağustos’ta başladı.

Antalya’da Finike’ye bağlı Saklısu Mahallesi Zengeder mevkiinde 1969 yılından bu yana devam eden çalışmaların bu yılki bölümü, Avusturya Arkeoloji Enstitüsü uzmanlarından kazı başkanı Dr. Martin Seyer, ikinci kazı başkanı İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep Kuban kontrolünde yapılıyor. Çalışmalar farklı ülkelerden araştırmacılar ve öğrencilerin katılımıyla 23 Eylül’e kadar devam edecek.

Bu sezon yine birçok proje ve araştırma ile dolu olan programa 6 değişik ülkeden çok sayıda araştırmacı ve öğrencinin katıldığını belirten Dr. Seyer, “Türkiye’nin çalkantılı politik gündeminden dolayı bazı proje katılımcıları, Türkiye’ye gelmekten çekinmiş ve bu projeler gelecek seneye ertelenmiştir” dedi.

DİJİTAL KAYIT SİSTEMİYLE ÇALIŞILIYOR

Kazı ve araştırma programı açısından batı şehirdeki kazıların sürdürüldüğünü anlatan Dr. Seyer, “Özellikle 2 yıl sürecek olan ‘Limyra’da Helenistik Dönemde Kentsel Gelişim’ başlıklı proje çerçevesinde bu yıl yeni arkeolojik kazı alanları açılmıştır. Bu bağlamda birçok küçük buluntu gün yüzüne çıkmıştır. Çok ayrıntılı ve tamamıyla dijital bir kayıt sistemine dayalı çalışıldığı için bu yıl kazıda geç Roma ve erken Bizans dönemi katmanlarına odaklanılmıştır. Kazıların bu kısmı gelecek sene devam etmek üzere eylül başında sona erecektir” diye konuştu.

meyer

TOPRAK KATMANLARI İNCELENİYOR

Aynı proje çerçevesinde jeo-arkeolojik çalışmaların da sürdürüldüğünü kaydeden Seyer, Almanya’dan gelen bir ekibin toprak katmanlarını inceleyerek binlerce yıl içindeki değişimleri belgelemeye çalıştığını aktardı. Antik kentin kaderini belirleyen suyun zaman zaman göl, zaman zaman nehir olarak varlığını sürdürüp kenti farklı biçimlerde etkilediğinin anlaşıldığını kaydeden Dr. Martin Seyer, bu bilgilerin daha sonra kazılarda elde edilen sonuçlarla birleştirilip kentsel gelişim ve değişimlerin açıklanabileceğini vurguladı.

KHİNTABURA LAHDİ İÇİN DESTEK BEKLENİYOR

Bu yıl bir ekibin de doğu kentindeki büyük kilisede sondaj çalışması yapacağını belirten Dr. Seyer, bu alanda geçen sene başlatılan mimari yüzey belgelemesinin de eylülün ikinci yarısında devam edeceğini söyledi. Kazıdan çıkan küçük buluntuların restorasyonuna da bu yıl başlandığını anlatan Dr. Seyer, “Aynı şekilde kentin ve bölgenin önemli bir simgesi olan Khintabura Lahdi’nin restorasyonu için de ön çalışmalara başlanılmıştır. Finike meydanında kopyası sergilenen bu lahdin hem geçmiş hem günümüz belleğinde yer almasından dolayı korunması için herkesin desteği beklenmektedir” dedi.(DHA)