Helenistik döneme ait mezar odası bulundu

Samsun'da 15 Temmuz Şehitler Tepesi projesi kapsamında yapılan kazılarda tarihi mezar odası bulundu. Yapının Helenistik döneme ait olduğu belirtildi.

DUVAR – Samsun’da, Canik Belediyesi tarafından Toptepe Mahallesi’nde çalışmaları yürütülen 15 Temmuz Şehitler Tepesi projesi kapsamında yapılan kazılarda Helenistik döneme ait tarihi mezar odası bulundu.

12 METRE UZUNLUĞUNDA

Çalışmalar sırasında doğal kesme blok taşlardan yığma tekniği ile yapılan, yaklaşık 12 metre uzunluğunda bir koridor ve mezar odasından oluşan tarihi yapı dikkat çekti.

Kare bir kapıdan geçilerek girilen mezar odası içinde herhangi bir buluntuya rastlanılmazken, sadece dağınık vaziyette kemik ve odun parçaları görüldü.

SAMSUN'UN CANIK ILCESI'NDE BELEDIYE TARAFINDAN YAPILAN 15 TEMMUZ SEHITLER TEPESI INSAATI SIRASINDA YAPILAN KAZIDA TARIHI MEZAR ODASI BULUNDU. FOTO: SAMSUN-DHA

Çalışmaları yerinde inceleyen Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 15 Temmuz Şehitler Tepesi’nin şehrin önemli projelerinden birisi olduğunu belirtti. Genç şöyle konuştu: “Anıtlar Kurulu ile ortaklaşa 7 yıldır yaptığımız çalışma sonucunda imarla alakalı sorunları çözdük ve bu büyük projemiz için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burası daha önce ticaret şehri olan Samsun’da gemilerin güvenliğini sağlamak için gözetleme noktası görevini görüyordu. Biz bu projeyi uygulayarak tarihteki dokusuna uygun olarak tarihi yaşatmayı amaçlarken ortaya çıkan tarihi mezar, projemizi daha da anlamlaştırdı.”(DHA)