'DT Genel Müdürü rol çalıyor'

Devlet Tiyatroları’nın (DT) Genel Müdürü Nejat Birecik’in yeni sezonda sadece 'yerli oyun' sahnelenecek açıklamalarına CHP'den tepki geldi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kararın ‘sanatın evrenselliği’ ilkesine yapılan bir ayıp olduğunu söyledi.

DUVAR – ‘Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor’ sloganıyla yeni sezona 8 oyunla, 12 bölge ve 65 sahnede perdelerini açacak olan Devlet Tiyatroları’nda bu yıl sadece ‘yerli oyunlar’ sahnelenecek.

DT’nin bu kararına tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik’in “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz” ifadelerini eleştirdi.

Kararın, ‘sanatın evrenselliği’ ilkesine yapılan bir ayıp olduğunu belirten Bakan, muhatabın Devlet Tiyatroları Genel Müdürü değil, Bakanlık ve iktidar olduğuna dikkat çekerek, “Bu, ucuz bir ‘rol çalma’ hamlesi mi? Yoksa Bakanlık kararı mı? Sayın Bakan’dan açıklama bekliyoruz” dedi.

MURAT BAKAN

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan

LORCA İLE NAZIM’I AYIRAMAZSINIZ!

CHP’li Bakan’ın açıklaması ve çağrısı şu şekilde:

“Genel Müdür, ‘sadece yerli oyunlar’ sahneleyeceklerini şöyle duyuruyor: ‘Milli manevi duyguları pekiştirmek için hümanist, vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlar sergileyeceğiz.’ Bu açıklamanın neresinden tutarsanız elinizde kalır… Son günlerde ‘vatan – millet – Sakarya’ diyerek, hamasi nutuk atanlardan rol çalıyor Sayın Genel Müdür. Genel Müdür, bu karar ve bu açıklama ile ‘tiyatro’ kelimesine, hümanist düşünceye ayıp etmiştir! Devlet Tiyatrolarını kuran Carl Ebert’e ayıp etmiştir! Sanatın evrenselliği ilkesine ayıp etmiştir! Cumhuriyet’in medeniyet yolculuğuna ayıp etmiştir! Sanki ülkemizin birliğini bütünlüğünü Shakespeare, Moliere, Çehov, Lorca, Goethe, Brecht, Becket gibi evrensel yazarlar tehdit ediyor da devletimiz de önlem alıyormuş gibi komik bir durum çıkıyor ortaya… Aslında muhatabımız Genel Müdür değildir tabii ki… Muhatabımız bu içe kapanık siyaseti yürüten Bakanlık ve iktidardır.  Bu konuda Sayın Bakan’dan ivedi olarak bir açıklama bekliyoruz. Bu karar, bir bürokratın ucuz bir ‘rol çalma’ hamlesi midir? Yoksa Bakanlık kararı mıdır? Siyasette, ekonomide, turizmde, sporda, bilimde, evrensel boyutlarda atak yapmamız gereken bugünlerde, sanat adına alınan bu karar yanlıştır ve derhal geri alınmalıdır… Yunus ile Goethe, Lorca ile Nazım, Shakespeare ile Fuzuli, Brecht ile Haldun Taner gibi değerleri birbirinden ayırmak hizmet değildir. Milli ve manevi hiç değildir! Ve evrensel kültür bahçelerindeki meyvelerden insanımızı mahrum etmek ‘vatan milliyetçisi sanatçı’ olmak hiç değildir!”

DT, Nejat Birecik’in tartışmaya neden olan açıklamalarının tamamını ise bugün (29 Ağustos 2016) resmi internet sitesinden yayınladı.

İşte o açıklamanın tamamı:

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin ardından, repertuvarında güncellemeye giden Devlet Tiyatroları (DT), tüm sahnelerde yeni sezona, “Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor” sloganıyla yerli oyunlarla “merhaba” diyecek.

Devlet Tiyatroları, 15 Temmuz’da yaşanan darbe girişiminin ardından, hainliğe karşı milli ve manevi duyguları pekiştirerek milletin birliğine katkı sağlayacak ve bu toprakların hikayesine ışık tutacak “yerli” oyunları repertuvarına ekledi.

Perdeler, bu kapsamda hazırlanan özel seçkideki 18 oyunla, 4 Ekim’de 12 bölge ve 65 sahnede, “Türkiye’nin Perdeleri Türk Tiyatrosuyla Açılıyor” sloganıyla açılacak.
Bu çerçevede, Ankara Devlet Tiyatrosu, Turan Oflazoğlu’nun yazdığı Bozkurt Kuruç’un yönettiği “4. Murat”, Orhan Asena’nın yazdığı Sinan Pekinton’un yönettiği “Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe”, Ahmet Mithat Efendi’nin yazdığı, Türel Ezici’nin tiyatroya uyarladığı, Levent Suner’in yönettiği “Felatun Bey ile Rakım Efendi”, Ülker Köksal’ın yazdığı Pervin Ünalp’ın sahneye taşıdığı “Sacide” ve Oktay Arayıcı’nın yazdığı İsmet Numanoğlu’nun yönettiği “Rumuz Goncagül” ile seyirciyle buluşacak.

İstanbul Devlet Tiyatroları ise Ahmet Hamdi Tanpınar’ın aynı adlı eserinden Kenan Işık tarafından sahneye uyarlanan ve yönetmen koltuğunda Nurullah Tuncer’in oturduğu “Huzur” ve Recep Bilginer’in yazdığı Zafer Kayaokay’ın yönettiği “Yunus Emre” ile tiyatroseverlerin karşısına çıkacak.

İzmir Devlet Tiyatroları Oğuz Atay’ın yazdığı Murat Sarı’nın yönettiği “Oyunlarla Yaşayanlar”la, Antalya Devlet Tiyatroları Tarık Buğra’nın yazdığı Sabri Özmener’in yönettiği “İbiş’in Rüyası”yla, Diyarbakır Devlet Tiyatroları Behiç Ak’ın kaleme aldığı Doğu Yaşar Akal’ın yönettiği “Tek Kişilik Şehir”le, Konya Devlet Tiyatroları Turan Oflazoğlu’nun yazdığı Bengisu Gürbüzer Doğru’nun rejisörlüğünü üstlendiği “Fatih” ile tiyatroseverlerle buluşacak.

Trabzon Devlet Tiyatroları Savaş Dinçel’in yazdığı Uğur Keleş’in yönettiği “Gürültülü Patırtılı Bir Hikaye”yle, Adana Devlet Tiyatroları Uğur Saatçi’nin kaleminden Barış Erdenk’in rejisörlüğüyle sahnelenen “Bu da Geçer Ya Hu” ile, Bursa Devlet Tiyatroları Musahipzade Celal’in yazdığı Erdi Mamikoğlu’nun yönettiği “İstanbul Efendisi”yle, Erzurum Devlet Tiyatroları Turgut Özakman’ın yazdığı Cengiz Toraman’ın rejisörlüğünü üstlendiği “Deli Bayramı”yla Sivas Devlet Tiyatroları Turgut Özakman’ın yazdığı Tomris Çetinel’in yönettiği “Fehim Paşa Konağı”yla, Van Devlet Tiyatroları ise Firuze Engin’in kaleminden Murat Demirbaş’ın rejisörlüğüyle sahnelenen “Hıdırellez”le seyirciye “merhaba” diyecek.

– “Vatan bütünlüğüne katkı için yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz”

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni sezon için repertuvarı sonuçlandırma aşamasındayken, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığını belirtti.
DT’nin bu menfur saldırıdan bağımsız hareket edemeyeceğini ifade eden Birecik, “Milli, manevi duyguları pekiştirmek için hümanist vatan milliyetçisi sanatçılar olarak vatan bütünlüğüne, birliğine katkıda bulunmak amacıyla sadece yerli oyunlarla sahnelerimizi açıyoruz.” diye konuştu.

“Türkiye Perdelerini Türk Tiyatrosuyla Açıyor” sloganıyla 12 bölgede, 65 sahnede sadece yerli oyunlarla Türk tiyatrosuyla perdeleri açacaklarını anlatan Birecik, repertuvarı hazırlarken, tüm Türk tiyatrosunun birikimi ve estetik değerlerini gözden geçirdiklerini, bu toprakların hikayesine öncelik verdiklerini bildirdi.

Hazırlanan özel seçkide, günümüzde de geçerliliği ve sözü olan tarihi karakterlerin üstüne kurulmuş oyunlardan tutun da çağdaş yaşamın gündelik sorunlarını işleyen eserlere kadar birçok oyunun bulunduğunu vurgulayan Birecik, bunun mili ve manevi bir görev olduğunu kaydetti.
Geçen yıl yaklaşık 2 milyon seyirciye ulaşan DT’nin repertuvarında 150’ye yakın oyun bulunduğunu aktaran Birecik, geçen yıl kapalı gişe oynayan “Neşe Dert Aşk” gibi oyunların bu yıl da sahneleneceğini ifade etti.
Yeni sezonda yeni sahnelerin de faaliyete geçeceğini ve atölyelerin devam edeceğini belirten Birecik, “Kaba siyaset rutubet gibidir sanatı çürütür, işimiz incelikli sanatçı bilinciyle estetik üretmek. Bu nedenle devlet tiyatroları, kaba siyasetten uzak incelikli sanatçı sorumluluğuyla halkıyla bütünleşerek çalışmaya devam edecek.” dedi.