Hardianus Tapınağı gün ışığına çıkıyor

Avrupalı seyyahların 'Dünyanın 8'inci harikası' olarak nitelendirdiği Kyzikos Antik Kentte kazı çalışmaları başladı.

DUVAR – Balıkesir’in Erdek İlçesi’nde 2 bin 500 yıllık tarihi geçmişi olan Kyzikos Antik Kenti’nde kazı çalışmaları 11 yaşına girdi. Kazı ekibinin bu yılki hedefi Hadrian Tapınağı’nı gün yüzüne çıkarmak…

116 METRE UZUNLUĞUNDA

Erzurum’daki Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Nurettin Koçhan’ın başkanlığını, aynı üniversiteden Doç.Dr. Korkmaz Meral’in yardımcılığını yaptığı çalışmalarda, Bakanlık Temsilcisi olarak Arkeolog Elif Şener, eski çağ tarihçisi Prof.Dr. Mustafa Hamdi Sayar, 2 araştırma görevlisi ile 2’isi doktora 18 öğrenci ve 7 işçi görev alıyor.

Bu yılki hedeflerinde, Hardianus Tapınağı‘nın bazı bölümlerini gün ışığına çıkarmak olduğunu söyleyen Doç.Dr. Nurettin Koçhan, “Tapınağın 116 metre olan en uzun kenarı 2010 yılında ortaya çıkarılmıştı. İlk etapta çevresini açmaya, yapısal kalıntıları ortaya çıkartmaya çalışıyoruz. Şu anda tapınağın batı arka kısmında kazı çalışmaları devam ediyor. Böylece tapınağın yan kuzey kısmını açmış olacağız. Amacımız, tapınağın gerçek ölçülerini ve üst yapısına ait kalıntıları tespit edebilmek ve tapınağın nasıl bir yapıya sahip olduğunu üstü kazılmadan ortaya koyabilmek” dedi.

Kyzikos Antik Kenti'nde 11'nci yıl kazıları başladı

BUGÜNE KADAR ÜÇ ADA KEŞFEDİLDİ

Tapınağın zaman içinde büyük tahribata uğradığını belirten Doç.Dr Koçhan şunları anlattı: “Mermer eserler kireç kuyularında bile yakılmış. Ondan sonra tapınağın etrafında küp şeklinde kuru tahıl depolarını yerleştirmişler. Sonra bu bölge Hristiyanlık dönemine ve orta çağa kadar mezarlık olarak kullanılmış. Orta Çağa ait bazı yapılar eklenmiş. Bunların hangi amaçla kullanıldığını ortaya koymaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 3 odayı ortaya çıkarmamıza rağmen zeminde veya içinde kullanım amacına ait hiçbir şey bulamadık. Bunların devamının Kuzey yönünde çıkabileceğini umuyoruz. Biz daha ziyade yapıları ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.”

Hadrianus Tapınağı‘nın Anadolu’da bulunan en büyük tapınaklardan biri olduğuna dikkat çeken Doç.Dr. Meral ise bölgede sık görülen büyük depremlerin tapınakta büyük tahribatlara neden olduğunu kaydetti.

11 YILDA NELER ÇIKARILDI?

Kyzikos Antik Kentte 11 yıldır devam eden kazı çalışmalarında, mermer aslan başlı su olukları, tapınağa ait 105×85 santim ebadında tam boyutta mermer çatı kiremidi, 2 metre 25 santim çapında sütün tamburları, Pithos denilen topraktan küp şeklinde erzak deposu,Kyzikos paraları, Kral başı, içinde 10 kişinin hediyeleriyle birlikte gömülü lahit mezar, mezar hakkında bilgi veren yazılı taş,1 metre 90 santim çapı, 2.5 metre yüksekliği ve 20 tona yakın ağırlığıyla Roma dönemine ait çıkarılan en büyük sütün başı, kireç elde etmek için tarihi eserlerin yakıldığı 2 kireç kuyusu ortaya çıkartıldı.