Üçüncü Dalga'nın yazarı yaşama veda etti

Fütürizm akımının en önemli temsilcilerinden kabul edilen Amerikalı yazar Alvin Toffler, 87 yaşında Los Angeles'ta hayatını kaybetti.

DUVAR – Ünlü yazarın ölümünü kurucusu olduğu Toffler Associates danışma şirketinin sözcülerinden Yvonne Merkel açıkladı.

Alvin Toffler, 1928’te Polonya göçmeni bir ailenin çocuğu olarak New York’ta doğdu. New York Üniversitesinde dilbilim ve edebiyat okudu. Çalışma hayatına gazeteci olarak başlayan Toffler, 1959’da Fortune dergisinin yazarları arasına katıldı.

Toffler, yıllar süren gazetecilik kariyerinin ardından 1965’te IMB’e katılarak bilgisayarların toplum üzerindeki etkisini incelemeye başladı.

KİTABI 6 MİLYON SATTI

Çalışmaları sayesinde dünyanın ilk bilgisayar ve yapay zeka uzmanlarından biri olan Toffler, ‘Future Shock (Gelecek Şoku)‘ adlı ünlü eserini 1970’te yayımladı. Dünya çapında 6 milyon satış rakamına ulaşan eser, büyük bir hızla değişime uğrayan toplumlardaki karmaşayı ve karar alma süreçlerinin çöküşünü anlatıyordu.

BİLGİ VE BİLGİSAYAR DEVRİMİ

Toffler, 1980’de yayımladığı ‘Third Wave (Üçüncü Dalga)‘ adlı eserinde de tarım ve sanayi devrimlerinin ardından üçüncü dalga olarak bilgi ve bilgisayar temelli devrimi betimledi. Toffler, yıllar öncesinden internet, e-posta, interaktif medya ve kablolu TV’nin yaygınlaşacağını öngörmüştü.

Eserlerinde 21. yüzyılda silah ve teknolojinin yayılmasını ele alan Toffler, ABD’nin eski başkanlarından Richard Nixon ve Sovyetler Birliği’nin son lideri Mihail Gorbaçov’un da aralarında bulunduğu liderlere danışmanlık yapmıştı.

Financial Times tarafından dünyanın en önemli fütüristleri arasında gösterilen Toffler’in kitapları, birçok dile çevrildi. Toffler’in Türkçe’ye çevrilen eserleri arasında ‘Ekonominin Çöküşü’, ‘Üçüncü Dalga’, ‘Şok/Gelecek Korkusu’, ‘Yeni Bir Uygarlık Yaratmak’, ‘Dünyayı Nasıl Bir Gelecek Bekliyor’, ‘Gelecek Şoku’ ve ’21. Yüzyılın Şafağında Savaş ve Savaş Karşıtı Mücadele’ yer alıyor.