Kırıkkale'de Roma dönemine ait mozaikler bulundu

Kırıkkale'de ikinci yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen, bir villanın ziyafet salonuna ait olan mozaikler, onarım faaliyetleri sonrası Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde sergilenecek.

DUVAR – Kırıkkale’nin Delice ilçesine bağlı Karalı ve Elmalı köylerini birbirine bağlayan arazi üzerinde yağışlar sonucu oluşan selde tarla yüzeyinin süpürülmesi sonucu, Roma dönemine ait mozaik kalıntıları ortaya çıktı. Mozaik kalıntılarını Ankara’dan gelen Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nden Arkeolog Mustafa Metin, Kırıkkale Valisi M. İlker Haktankaçmaz, İl Jandarma Komutanı Albay İsa Çakmak, Emniyet Müdürü Hasan Onar ile Kültür ve Turizm Müdürü Yahya Er inceledi.

SANAT HARİKASI 

Tarlada buğday ekili olduğu için tam olarak altında ne olduğunu bilemediklerini ifade eden Vali Haktankaçmaz, “Burası, köylülerimizin bir yıl önce çift sürerken buldukları yer. Çok değerli bir mozaik türü. Roma dönemine ait ikinci yüzyılda zenginleşme ile birlikte Anadolu’nun köylerinde, evlerinde mozaiklerle böyle sanat harikası yapımlar mevcutmuş” dedi.

BİR VİLLANIN ZİYAFET SALONU

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü ve Müzeler Daire Başkanlığı’nca kazı alanında 7.90 santim uzunluğunda 6.10 santim genişliğinde 48.19 metrekare mozaikli alan tespit edildi. M.S. 1- 3’üncü yüzyıla ait olduğu tahmin edilen, bir villanın ziyafet salonuna ait olan mozaikte, dıştan içe doğru 5 sıra bordür ve ortada ana sahne yer alıyor. Bordürlerde geometrik giyoş motifi ve madalyon bezemelerinin işlendiği belirtildi. Mozaik, kazı tamamlandıktan sonra Ankara Restorasyon ve Konserasyön Bölge Laboratuvar Müdürlüğü tarafından kaldırılarak Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi’ne götürülüp, gerekli onarım faaliyetlerinden sonra sergilenecek. (DHA)