Heykel saldırganı yine iş başında!

Sergilendiği İzmir Metrosu'nda 'müstehcen' olduğu gerekçesiyle kırılan, geçtiğimiz günlerde onarılıp tekrar yerine konulan 'Müzisyen' adlı heykele aynı kişi yine saldırdı. Saldırgan, savcılık tarafından serbest bırakıldı.

DUVAR – İspanyol sanatçı Almacino Gonzales Andres tarafından yapılan ‘Müzisyen’ adlı mitolojik figür olan ahşap heykel; 4 yıldan bu yana İzmir Metrosu’nun İzmirspor İstasyonu’nda sergileniyordu. Mayıs ayı başında müstehcen olduğu eleştirisiyle aralarında AK Partililer’in de bulunduğu kişiler heykelin kaldırılmasını istedi, protestolarda bulundu. Ardından çeşitli suçlardan sabıkalı olduğu belirtilen S.K. heykeli kırdı. Gözaltına alınan S.K. serbest bırakıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi heykeli kısmen onararak, İzmirspor İstasyonu’ndaki eski yerine bu kez yan olarak koydu. Heykeltıraş Andres’in Eylül ayında İzmir’e gelerek heykeli tam olarak onaracağı bildirildi.

Ancak heykeli kıran S.K. dün akşam ikinci kez saldırı girişminde bulundu. İzmirspor İstasyonu’na elinde bir torbayla gelen S.K., heykelin bulunduğu yere geldi. Heykelin bulunduğu, saksılarla çevrili alana giren saldırgan, heykele tekme attı, elindeki poşetle vurdu. Güvenlik görevlileri müdahale ederek S.K.’yı yakaladı. Bu sırada heykelin daha önce kırılan, heykeltıraşı gelene kadar geçici olarak yapıştırılan bazı bölümleri yerlerinden çıktı. Yeşilyurt Polis Merkezi’ne götürülen S.K. daha sonra adliyeye sevkedildi. Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (İZMİR/DHA)