2 bin yıllık yapıyı iş makineleriyle yıktılar

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ait iş makinalarının Roma’dan kalan 2 bin yıllık tarihi eserleri yıktığı ortaya çıktı.

DUVAR – Milattan önce 25 yılından sonra yapıldığı tahmin edilen başkentteki Augustus Tapınağı’nın hemen yanında yer alan tarihi duvar ve sütunlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yıkıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre Roma döneminin önemli yapıtlarından biri olarak bilinen ve Ulus’ta Hacıbayram Camii’nin bitişiğinde yer alan tapınağın bir bölümü önceki gece (20 Haziran 2016) geç saatlerde iş makineleri tarafından yıkıldı. Yıkım sırasında tarihi kalıntıların tahrip edildiği görüldü. Eserler iş makineleri ile alandan çıkarıldı. Ankara Kalesi’nin devamı olan tapınak surlarının yıkılmasına başkentliler tepki gösterdi. Belediye ekipleri yurttaşlara, “İznimiz var” açıklamasını yaptı. Gerekçe olarak ise “Sütunlar, duvarlar insanların kafasına düşüyor. Tehlike yaratıyor, onun için yıkıyoruz” denildi. Yıkımın kontrollü şekilde yapıldığını savunarak, surların aslına uygun şekilde yeniden yapılacağı vaat edildi.

‘KALEM DEĞİL KEPÇE OYNATIYORLAR’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Kalem oynatılmaması gereken yerde kepçe oynatıyorlar. Tapınak yıkılabilir. Bu kültür bilmezliktir” dedi ve bölgede çalışma başlattıklarını dile getirdi.