Led Zeppelin hakim karşısında

Led Zeppelin üyeleri, “Stairway to Heaven”ın girişini çaldıkları iddiasıyla hakim karşısına çıkıyor.

DUVAR – Led Zeppelin üyeleri Jimmy Page ve Robert Plant, efsane şarkıları ‘Stairway to Heaven’ın introsunu Spirit’in bir şarkısından çaldıkları iddiasıyla ilgili açılan davada 15 Haziran’da ifade verecek. Spirit grubu, şarkının girişinin Taurus isimli enstrümantal şarkının girişiyle aynı olduğunu savunuyordu.

Taurus şarkısının Stairway to Heaven’dan 3 yıl önce yani 1967’de yazıldığını belirten Spirit üyelerinin açtığı dava uzun süredir müzik dünyasının gündemindeydi.

Spirit grubunun gitaristi Randy Wolfe ise konuyla ilgili herhangi bir yasal işlem gerçekleştirilmeden 1997’de hayatını kaybetmişti. Dava ile Randy Wolfe’ın vasisi Michael Skidmore ve avukatları ilgileniyor.

‘İKİ ŞARKIYI BİRDEN DİNLEYİN’

Wolfe, ölmeden önce California’da bir gazeteye verdiği röportajda “İki şarkıyı birden dinleyin ve kendi kararınızı verin. Ben buna kandırmak derim. Ve bu beyler şarkıyla milyon dolarlar kazandı. Bir kere bile teşekkür etmediler ya da bunun için ödeme yapabilir miyiz demediler” demişti.

16 ŞARKI DELİL OLARAK SUNULDU

Dava dosyasında Lez Zeppelin’e yönelik tarihi blues ve diğer şarkıcıların eserlerinden alıntılar yaptığı ve bunun için telif ödemediği iddiaları da yer aldı. Ayrıca, iddialar kapsamında grubun 16 şarkısı delil olarak sunuldu. Bu listede grubun klasiklerinden Whole Lotta Love ve Babe I’m Gonna Leave You şarkıları yer alıyor.