Kremlin'den Türkiye'nin de katıldığı Kırım forumuna tepki: Rusya karşıtı ve dostane değil

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Türkiye'yi de Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun temsil ettiği Kırım Platformu forumunu eleştirdi: Rusya karşıtı ve son derece dostane olmayan bir etkinlik.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin de dışişleri bakanı düzeyinde katılacağı Kırım Platformu forumuna Rusya'dan tepki gelmeye devam ediyor. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilecek zirveyi 'Rusya karşıtı ve son derece dostane olmayan bir etkinlik' olarak değerlendirdi.

Gazetecilere konuşan Peskov, yarımadanın ilhak edildiğine ilişkin açıklamaların yapılacağı Kırım Platformu ile ilgili, “Bu etkinliği ülkemize karşı düzenlenen son derece dostane olmayan bir etkinlik olarak görüyoruz. Rusya’ya ait bir bölge, Kırım hakkında bu tür iddiaları kesinlikle kabul etmiyoruz. Bu bağlamda Rusya karşıtı olarak gördüğümüz bu etkinliğe karşı tutumumuz açık” ifadelerini kullandı.

Kırım Platformu zirvesi bugün Kiev’de Ukrayna’nın girişimiyle gerçekleştirilecek. Zirvede Kırım’ın ‘geri alınması’ konusu ele alınacak. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitriy Kuleba’nın açıklamasına göre, zirvede Türkiye Büyükelçisi de dahil olmak üzere 44 ülkeden katılım olacak. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Kırım Platformu etkinliğini ‘Batı'nın Ukrayna hükümetinin neo-Nazi, ırkçı duygularını beslemeye devam edeceği bir cadı ayini’ olarak nitelendirmişti. (Sputnik)