Kremlin'den ABD'ye Navalni yanıtı: İçişlerimize karışmayın

Rus muhalif lider Aleksey Navalni'nin destekçilerinin dün düzenlediği protestolara ve gözaltılara ilişkin ABD Büyükelçiliği'nden gelen açıklama Kremlin'i kızdırdı. Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov "ABD’de karışıklıklar yaşandığında bizim elçiliğimiz aynı biçimde davranmış olsaydı, büyük olasılıkla bu Washington’da bir rahatsızlık hissine yol açardı" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Rusya'da muhalif lider Aleksey Navalni'nin destekçilerinin düzenlediği protestolarda 1000'i aşkın kişinin gözaltına alınması Moskova-Washington hattında gerilime sebep oldu. ABD'nin Moskova Büyükelçiliği’nden yapılan "Rus yetkililerin protestolara karşı aldıkları önlemler ile ifade özgürlüğünü baskıladıkları" açıklamasına, Kremlin'den "İçişlerimize müdahale etmeyin" tepkisi geldi. 

'İÇİŞLERİMİZE DOLAYLI MÜDAHALE'

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, ABD’nin büyükelçilik personelinin Rus muhaliflerin protestolarına destek içeren açıklamalarına ilişkin “Tabii ki bunlar yanlış açıklamalar. Tabii ki söz konusu açıklamalar iç işlerimize dolaylı olarak müdahaledir. Yani bunlar, dolaylı olarak Rusya Federasyonu yasalarının ihlalinin desteklenmesidir, izinsiz eylemlerin desteklenmesidir” dedi.

'KENDİNİZLE KARŞILAŞTIRMA YAPARAK KONUŞUN'

Peskov Rossiya 1 televizyonuna demecinde, “ABD’de karışıklıklar yaşandığında bizim elçiliğimiz aynı biçimde davranmış olsaydı, büyük olasılıkla bu Washington’da bir rahatsızlık hissine yol açardı. Partnerlerimize her zaman bu şekilde karşılaştırma yapmalarını tavsiye etmek istiyorum" diye konuştu.

'AZ SAYIDA İNSAN KATILDI'

Peskov, gösterilere katılım hakkında da “Şimdi pek çok kişi yasa dışı gösterilere çok sayıda insanın katıldığını söyleyecek. Hayır, az sayıda insan katıldı. Putin’e ise çok sayıda insan oy veriyor” ifadelerini kullandı; “Sayıları karşılaştırdığınızda (protestolara katılan) bu insanların sayısının ne kadar az olduğunu göreceksiniz” dedi.

'YASALARIN İHLALİ KABUL EDİLEMEZ'

Protestolara katılan kişilerin de neticede Rusya vatandaşı olduğunu kaydeden Kremlin Sözcüsü sözlerini şöyle sürdürdü: “Her bakış açısına saygım var. Ancak yasa dışı eylemlere kesinlikle karşıyım, zira bu yasaların ihlalidir, bunun başka bir tanımı da olamaz.” (Sputnik)