Korona virüsü ilk kez gorillerde de tespit edildi

ABD'nin San Diego kentindeki hayvanat bahçesinde iki gorile Covid-19 bulaştı. Gorillerden ikisinin geçen çarşamba öksürmeye başladığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bulunan San Diego Hayvanat Bahçesi'nde iki gorilin korona virüsü testi pozitif çıktı. Kaliforniya Valisi Gavin Newsom, iki gorilin Covid-19 semptomları gösterdiğini ve bunun üzerine test yapıldığı açıkladı. Böylece, korona virüsü ilk kez bir maymun türünde tespit edilmiş oldu.

Virüsün nasıl bulaştığı ise henüz inceleniyor. İnsanlardan mı yoksa başka bir hayvandan mı bulaştığı henüz netlik kazanmadı.

San Diego Hayvanat Bahçesi Safari Park'ın internet sitesinden yapılan bir paylaşımdayse, virüsün gorillere semptom göstermeyen ancak daha sonra Covid-19 olduğu tespit edilen bir görevliden bulaşmış olabileceği belirtildi.

Aynı kafesteki gorillerden ikisinin geçen çarşamba öksürmeye başladığı, bunun üzerine hayvanat bahçesindeki tüm maymun türlerinde yapılan testlerde sadece bu iki gorilin sonucunun pozitif çıktığı açıklandı. Virüsün aynı kafesteki diğer gorillere de bulaşmış olabileceği ancak tespit edilmesinin birkaç gün daha alabileceği belirtiliyor. (BBC Türkçe)