Korona testinde 250 TL'den fazla alınan ücretler iade edilecek

Korona virüsü tespiti için yapılan PCR testlerinin tavan fiyatının 250 TL olarak belirlenmesine karşın bazı özel hastanelerde daha fazla ücret alındığının ortaya çıkması üzerine Sağlık Bakanlığı tüm kurum ve kuruluşlara uyarı yazısı gönderdi. Buna göre, 250 TL üzerinde ücret alanlara yaptırım uygulanacak ve fazla ödemenin iadesi sağlanacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVARSağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünce, Covid-19 test ücretlerine ilişkin tüm kamu kurum ve kuruluşları ile valiliklere yazı gönderildi. RT- PCR testi için 250 TL dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı vurgulanırken fazladan ücretlerin iade edileceği belirtildi.

Yazıda, salgınla mücadele kapsamında Covid-19 (SARS-CoV-2) RT-PCR testinin yurt dışı seyahati yapacak olan kişilere (giden/gelen), profesyonel sporculara müsabaka öncesi olası şüphe ve taramalarında ve sadece Covid-19 hastalığı şüphesiyle başvuran kişilere, Mikrobiyoloji Laboratuvar ruhsatı olan tüm kuruluşlarda, Genetik Hastalıklar Tanı/Değerlendirme Merkezlerinde ve Tıbbi Biyokimya Laboratuvarlarında Covid-19 (SARS-CoV-2) Reverse Transkriptaz PCR testi çalışılmasına izin verildiği anımsatıldı.

TEST BEDELİ 250 TÜRK LİRASI

Kamu sağlık hizmetleri fiyat tarifesinde Covid-19 korona virüsü hastalığı pandemisi kapsamında kişilerin talepleri üzerine yapılacak olan PCR test bedelinin 250 Türk lirası olarak belirlendiği hatırlatıldı ve bu ücret dışında herhangi bir bedel talep edilemeyeceği ve ilave ücret alınamayacağı vurgulandı.

Yazıda, şu ifadelere yer verildi:

"Bakanlığımızın düzenlemelerine ve Bakanlığımızca yayınlanan rehber ve algoritmalar ilgili mevzuatına aykırı uygulamaların tespit edilmesi halinde tespit edilen fiilin niteliğine göre, 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282'nci maddesine, Özel Hastaneler Yönetmeliği ve 992 Sayılı Kanunun ilgili maddelerinde öngörülen idari para cezaları ile ilgili sağlık tesisi sorumlu/mesul müdürleri hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanacak.

RT-PCR testi için fazladan alınan ücretin iadesi sağlanacak. Aykırı uygulamaların sürdürülmesi veya tekerrürü halinde ise 992 sayılı Tahririyat ve Tahlilat Yapılan ve Masli Teamüller Aranılan Umuma Mahsus Bakteriyoloji ve Kimya Laboratuvarları Kanununun ilgili maddeleri uyarınca ilgili birimlerin faaliyetlerinin durdurulması yönünde işlem tesisi edilecek." (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR