Konya’da belediye personeli onlarca köpeği diri diri gömdü

Konya’da Sarayönü İlçe Belediyesi personeli, uyuşturucu iğne ile bayıltılan onlarca sokak köpeğini belediyeye ait şantiyedeki çukura gömdü. Sarayönü Kaymakamlığı adli ve idari soruşturma başlattı.

Google Haberlere Abone ol

KONYA - Konya’nın Sarayönü ilçesinde cep telefonu kamerasına yansıyan görüntülerde Sarayönü İlçe Belediyesi personelinin onlarca köpeği açılan bir çukura canlı canlı gömdüğü görüntülendi.

25 Ekim’de çekilen görüntülerde uyuşturucu iğneyle bayıltılan onlarca köpek, belediye personeli tarafından belediyeye ait şantiyede açılan çukura atılarak iş makinası yardımıyla üzerleri örtüldü. Görüntülerde ayrıca atılan köpeklerden birisinin de uyuşturucunu etkisinden kurtularak, çukurdan çıkıp hızla uzaklaştığı da yer aldı.

‘DÜN DE VURUP GETİRDİLER’

O anları cep telefonu ile kaydeden kişi ise, “Sarayönü Belediyesi köpekleri vurup, kuyu kazarak atıyor. Dün de vurup getirdiler” ifadelerini kullandı. Görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından hayvan severlerle ve Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu harekete geçti. Komisyon tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Sarayönü Belediyesi’nde gerçekleşen insanlık dışı ve kabul edilemez durum için Konya Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak izlenmesi gereken kanuni prosedürleri izleyerek hukuki süreci başlatmış bulunmaktayız. Komisyon olarak olayın ve sonuçlarının takipçisi olacağımızı bildiririz" denildi.

Olayla ilgili Sarayönü Kaymakamlığı da adli ve idari soruşturma başlattı. Sarayönü Belediyesi bir açıklama yaparak iddiaları yalandı. Görüntülerde yer alan hayvanların nasıl ve ne şekilde öldüğünün bilinmediği belirtilen açıklamada, "Ölü hayvanların hastalık odağı oluşturmaması için tespit tutanaklarıyla birlikte, vatandaşlarımızın ihbarı ve imzası ile ekiplerimiz tarafından alınmış ve toprağa gömülmüştür. Söz konusu görüntülerde araçtan çıkan köpeğimiz, Konya’daki barınağa gönderilmek üzere sokaktan alınan hayvandır. Bu hayvan barınağa teslim edilmiştir" ifadeleri kullanıldı. (DUVAR)

 

Etiketler köpek Konya