Komünizm ve Leninizm'in kardeşi Sosyalizm hafta sonu evleniyor

Hindistan’ın güneyinde bu haftasonu Sosyalizm’in düğünü yapılacak. Ağabeyleri Komünizm ve Leninizm’in yanı sıra minik Marksizm de düğününde onu yalnız bırakmayacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hindistan Komünist Partisi'nin Tamil Nadu Eyaleti Bölge Sekreteri A. Mohan’ın oğlu Sosyalizm Mohan bu hafta sonu evleniyor. “İlk oğlum Sovyetler Birliği’nin dağıldığı dönemde dünyaya geldi. Haberlerde her yerde bunun komünizmin sonu olduğu yazıyordu. Ancak insanoğlu yaşadığı sürece komünizmin sonu gelmeyecek, bu nedenle ilk oğluma Komünizm adını verdim” diyen Mohan, diğer iki oğluna da Leninizm ve Sosyalizm isimlerini vermiş. Leninizm’in beş aylık oğlunun ismi de Marksizm. 

ORAK ÇEKİÇLİ DAVETİYE 

Sputnik'te yer alan habere göre, pazar günü yapılacak Sosyalizm’in düğünü için hazırlanan davetiyenin üzerinde orak-çekiç amblemi yer alıyor. Sosyalizm’in müstakbel eşinin adı ise büyükbabasının koyduğu ve Batı Bengal’de tanınan bir solcunun ismi olan P. Mamata Banerjee.

KIZ TORUNU 'KÜBAİZM' OLACAK

Oğullarının isimlerinin hiçbir tuhaf yanı olmadığını söyleyen Mohan, bazı ‘yoldaşlarının’ çocuklarına Moskova, Rusya, Vietnam ve Çekoslovakya gibi isimler verdiğini ifade etti. Ancak Mohan oğullarıyla, özellikle de Komünizm’le, zaman zaman okulda alay edildiğini de ekledi. Ayrıca 3 yaşındayken bir hastane Komünizm’in tedavi etmek istememiş: "Komünizm isminden korkmuşlardı. Başta birçok sorunla karşılaştım, ancak zamanla işler yoluna girdi." 

Mohan dünyaya gelecek kız torununa da 'Kübaizm' ismini vermeyi planladığını söyledi. Hindistan Soğuk Savaş dönemine Sovyetler Birliği’ne daha fazla olumlu bakmaya başladı. Bu nedenle ülkede Stalin, Lenin, Troçki, hatta Sovyetler Birliği’nin resmi gazetesi Pravda gibi isimleri duymak mümkün. Bu, özellikle de ülkenin güneyinde gözlemlenen bir durum. Sözgelimi Tamil Nadu eyaletinin mevcut siyasi liderinin ismi M. K. Stalin.