Koltuk krizine Ankara'dan ilk yorum: Haksız ithamlar var

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan AB zirvesindeki koltuk krizine dair açıklama: Haksız ithamlar var.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avrupa Birliği'nin (AB) en üst düzey iki yetkilisi olan AB Konseyi Başkanı Charles Michel ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la Beştepe'deki görüşmesinde yaşanan 'koltuk krizi' konusunda Türkiye'den de açıklama geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Açıklama yapmak istemezdik ama haksız ithamlar var" diyerek eleştirilere yanıt verdi.

'AB TARAFININ TALEPLERİ VE TELKİNLERİ KARŞILANDI'

"Baktık ki en üst düzeyde bile sanki Türkiye bunu yapmış gibi söylemler var" diyen Çavuşoğlu, protokol birimlerinin daha önceden biraraya geldiğini ve onların telkinleri ile taleplerinin karşılandığını söyledi. Çavuşoğlu, "Görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri ve telkinleri karşılanmıştır" dedi.

'TÜRKİYE İLK DEFA MİSAFİR AĞIRLAMIYOR'

Dışişleri Bakanı, Türkiye'nin geçmişte de benzer ziyaretlere ev sahipliği yapan bir ülke olduğunu belirterek, "Türkiye köklü bir devlettir, Türkiye ilk defa bir misafir ağırlamıyor" ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, "Türkiye'de yapılan yapılan görüşmelerde uyguladığı protokol, Türk misafirperverliğiyle uygulanır. Bu ziyarette de böyle oldu. Cumhurbaşkanımızın makamında yapılan görüşmede uygulanan protokolde AB tarafının talepleri karşılanmıştır, talepleri doğrultusunda oturma düzeni planlanmıştır, nokta" dedi. 

'MICHEL'İN EKİBİNİN ONAY VERDİĞİ' İDDİA EDİLMİŞTİ

Middle East Eye sitesine Ankara'dan konuşan Türk yetkililer de, normalde eşit statüde görülen iki AB başkanı arasında arasında bir rekabet olduğunu ve 'koltuk krizi'nin AB delegasyonunun suçu olduğunu söyleyerek sorumluluğu reddetmişti. Üst düzey bir Türk yetkili, Michel'in ekibinin Beştepe ziyaretinden önce yapılan temaslarda söz konusu oturma düzenini kabul ettiğini söylemiş, "[Bu temaslarda] Von der Leyen'in ekibinden bir temsilci yoktu. Dolayısıyla onların görüşü bize iletilmedi" demişti. Bir diğer üst düzey yetkiliyse, tüm düzenlemelerin, Türkiye'ye ziyaretten önce gelen AB yetkilileri ile işbirliği içinde yapıldığını belirtmişti.

'ÖĞLE YEMEĞİNDE ERDOĞAN'IN KARŞISINA OTURMAK İSTEDİK, MICHEL KARŞI ÇIKTI'

İsmi açıklanmayan Türk yetkililerin anlatımlarına göre, bu olayın ardından durumu telafi etmek için bazı adımlar da atılmıştı. Buna göre, öğle yemeğinde daha farklı bir oturma düzeni sunuldu; Erdoğan'ın hem Michel'in hem Von der Leyen'in karşısında olacak şekilde oturması planlandı. Ancak Türk yetkililer, Michel'in ekibinin bu teklifi reddettiğini, Michel'in Erdoğan'ın karşısında yalnız başına ve Von der Leyen'in yine yanda oturduğunu söyledi. Üst düzey Türk yetkili, "Michel'in ekibi Von der Leyen'e sadece aynı yükseklikte ve tipte bir koltuk verilmesini kabul etti" iddiasında bulundu.

'İÇ KAVGALARINI ANKARA'YA TAŞIDILAR'

Bir diğer Türk yetkiliyse, "Bu onların yol açtığı bir sorun. İç kavgalarını Ankara'ya bile getirdiler. Bu ziyareti daha iyi organize etmelilerdi" dedi. (DIŞ HABERLER)