Kolombiya'da Petro'nun barış müzakereleri çağrısına ELN'den yeşil ışık

Kolombiya'da yeni devlet başkanı seçilen Gustavo Petro'nun seçim kampanyalarında Ulusal Kurtuluş Ordusu'na (ELN) yaptığı silah bırakma çağrılarına yanıt geldi. ELN, "Müzakerelere açığız" mesajı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kolombiya'da Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) barış müzakereleri çağrılarına açık olduğunu belirtti ve sosyal reform çağrısında bulundu.

Reuters haber ajansına göre, ELN, 19 Haziran seçimlerinde Gustavo Petro'nun yeni devlet başkanı seçilmesinin ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "ELN, mücadelesinde ve siyasi, askeri direnişinde aktif olmaya devam ediyor, aynı zamanda barış sürecinde Şubat 2017'de Kito'da (Ekvador'un başkenti) başlayan müzakereleri ilerletme eğilimini de sürdürüyor" denildi.

ELN ile eski Cumhurbaşkanı Juan Manuel Santos döneminde yürütülen barış görüşmeleri başkent Bogota'da sivillerin rehin alındığı ve bir aracın bombalandığı saldırılar sonrası kesilmişti.

PETRO ANLAŞMA İSTEMİŞTİ

Sol ittifak Tarihsel Pakt'ta yer alan Hümanist Kolombiya lideri Petro ise seçim kampanyalarında yaptığı konuşmalarda ülkedeki silahlı örgütlerle müzakereler yapılması gerektiğini savunmuştu.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri'yle (FARC) 2016'da imzalanan barış anlaşmasının uygulanmasını savunan Petro, Ulusal Kurtuluş Ordusu'yla (ELN) da benzer bir anlaşmanın sağlanması gerektiğini vurgulamıştı. Petro, Clan del Golfo gibi suç çetelerinin silahlarını teslim etmesi için adımlar atılacağını belirtmişti. (DIŞ HABERLER)