'Koktukları' söylenerek uçaktan indirilen 3 siyah ABD'liden havayolu şirketine 'ayrımcılık' davası

ABD'de Amerikan Hava Yolları'na ait bir uçaktan "Kokuyorsunuz" denilerek indirilen üç siyah yolcu, şirkete ırkçı ayrımcılık suçlamasıyla dava açtı.

Fotoğraf: Arşiv/ Reuters
Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'de 'koktukları' gerekçesiyle uçaktan indirilen üç siyah, Amerikan Hava Yolları'na ırk ayrımcılığı davası açtı. Yolcular Alvin Jackson, Emmanuel Jean Joseph ve Xavier Veal, 5 Ocak'taki Arizona-New York seferiyle ilgili ortak açıklama yaptı. Şirket yetkililerinin, uçaktan tüm siyah yolcuları indirdiği öne sürülen açıklamada, "Amerikan Havayolları bizi siyahi olduğumuz için ayırdı, bizi utandırdı ve küçük düşürdü" denildi.

AA'nın aktardığına göre, açıklamada, uçakta bulunan görevlinin kendilerine ve diğer beş siyah yolcuya 'beyaz bir erkek uçuş görevlisinin kimliği belirsiz bir yolcunun vücut kokusundan şikayetçi olması nedeniyle uçaktan çıkarıldıklarını' söylediği kaydedildi.

'BU DAVRANIŞ, IRKÇI BİR AYRIMCILIK'

Bu davranışın 'ırkçı bir ayrımcılık' olduğu vurgulanan açıklamada, siyah yolculara aynı istikamette başka bir uçuş ayarlanmaya çalışıldığı ancak başka bir sefer bulunamayınca tekrar yerlerine geçmelerine izin verildiği aktarıldı. Bunun üzerine Amerikan Havayolları'nın ırk ayrımcılığı yaptığı gerekçesiyle mahkemeye başvuran üç yolcu, dava dilekçelerinde, uçağın dışında bekledikleri sırada 'vücut kokusundan dolayı bir gecikme' yaşandığı yönünde anons da geçildiği bilgisini verdi. Davacılar, dilekçede, uçağa yeniden bindikleri andan itibaren inişe kadar derin utanç, aşağılanma ve endişe duyduklarını ifade etti.

Diğer yandan, davalı şirket Amerikan Havayolları'ndan da konuyla ilgili açıklama yapıldı. Şirketin açıklamasında, "Ayrımcılıkla ilgili tüm iddiaları ciddiye alıyor ve müşterilerimizin bizimle uçmayı tercih ettiklerinde olumlu bir deneyim yaşamalarını istiyoruz. İddialar temel değerlerimizi ya da insanlara değer verme amacımızı yansıtmadığı için ekiplerimiz şu anda konuyu araştırmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)