Kobanê Davası’nın karar duruşması: Demirtaş duruşmaya katılmayacak

Yaklaşık 8 yıldır devam eden ve 17 Nisan'da kararın açıklanması beklenen Kobanê Davası'na tutuklu siyasetçi Selahattin Demirtaş'ın katılmayacağı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - IŞİD’in Kobane’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle HDP eski Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 24’ü tutuklu 108 kişinin yargılandığı Kobanê Davasının karar duruşması 17 Nisan'da, Sincan 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 10.00’da görülecek.

Artı Gerçek'ten Seda Taşkın'ın haberine göre eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş dahil tutuklu yargılanan siyasetçiler karar duruşmasına katılmamaya karar verdi.

Duruşmaya DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın yanı sıra DEM Parti MYK üyeleri de katılacak. Duruşmanın ardından Sincan Adliyesi önünde açıklama yapılacak. 

'DOSYA SİYASİ SAİKLERLE HAZIRLANDI'

DEM Parti Hukuk Komisyonu Eş Sözcüsü Sevda Çelik Özbingöl siyasetçilerin son duruşmada son sözlerinin alındığını belirterek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kobanê Davası’nın kamuoyunda ciddi bir hassasiyet oluşturduğunu biliyoruz. HDP Eş Genel Başkanları, MYK üyeleri ve Meclis’te siyaset yapan Kürt siyasetçilerinin içerisinde bulunduğu 108 kişinin yargılandığı bir dava ve 2014-2015 sürecinin rövanşı gibi, çünkü 2016 yılında eş genel başkanlarımızın ve siyasetçilerin tutuklanması ile startının verilmiş olması. Bu dosyanın kamuoyu vicdanını etkileyen en önemli olan kısmı hukuki değil, siyasi saiklerle hazırlanan bir dosya olmasıdır.”

'IŞİD, DOSYANIN HİÇBİR SATIRINDA YER ALMADI'

Kobanê Davasında iddianamede ve mütalaada halk tepkilerinin yer almadığını belirten Özbingöl, dosyada IŞİD’in dosyanın hiçbir satırında yer almadığına dikkat çekti. Özbingöl, “MYK’mızın genel merkez üzerinden yayınladığı bir tweet ürünlerinden suç oluşturulmaya çalışıldı ve 8 yıllık bir yargılama ile devam ediyor. Yargılama sistemimizin uzun tutukluluk sınırlarını zorlayan Demirtaş ve Yüksekdağ kararlarıyla hukuksuzluğu ve siyasi saiklerin varlığı ortaya çıkan bu yargılama mekaniğinde tutuksuz yargılamalar bile gerçekleşmemiş oldu” dedi.

“Biz hukukun ihlal edildiğini biliyoruz ancak hukuka geri dönülebileceğini de biliyoruz” diyen Özbingöl, “Adalet talebi beklentimiz bu yönde. Biz bu temelde bir karar çıkmasını ümit ediyoruz. Çabamız da bu yönde” dedi. Özbingöl dayanışma çağrısı da yaptı.

(HABER MERKEZİ)