Kobanê davasındaki yeşil reçeteli tanık ifadeyi okumadan imzalamış

HDP'li 108 siyasetçi hakkında hazırlanan Kobanê iddianamesinde tanık olarak geçen Sami Baran, yeşil reçete ilaçları kullandığını anlatarak, "İradem dışında ağzımdan bir şey çıkmış olabilir diye düşünüyorum, ama hatırlamıyorum" ifadesini kullandı. Baran, çok uzun bir ifade tutanağı verildiğini de söyleyerek, "Bunları imzalayacağım, ama okuma durumum yok. Gözüm zaten yüzde 70 gitmiş sizin yüzünüzden" dediğini aktardı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  HDP eski Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş'ın da aralarında olduğu 27’si tutuklu 108 kişi hakkında hazırlanan Kobanê iddianamesinin açık tanığı Sami Baran, uyuşturucu etkisi yaratan yeşil reçeteli ilaçlar kullandığını, gözlerinin de iyi görmediğini söyleyerek ifadesini okumadan imzaladığını anlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, yedi açık, iki gizli tanık beyanı yer alıyor. Açık tanıklardan Sami Baran, sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

Baran'ın iddianamede 2009 yılında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Genel Başkanlığı görevini yürüten ve şimdi ise tutuklu bulunan Gültan Kışanak, Emine Ayna, HDP Muş eski Milletvekili Demir Çelik’in yanı sıra birçok siyasetçi hakkında aynı beyanlarda bulunması dikkati çekti. İddianamede, Baran'ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi bölgesinden 2 Aralık 2019'da Irak-Türkiye sınırı Aydoğdu Hudut Karakolu sınırları içerisinde teslim olduğu ve bir gün sonrasında ise Antalya TEM Şube Müdürlüğü'ne getirilerek teşhis yaptığı bilgisine yer verildi. 

KIŞANAK VE ÇELİK HAKKINDAKİ İFADELERİ

Baran'ın, Emine Ayna ve Gültan Kışanak hakkında benzer ifade verdi. 2009 yılında BDP Eş Genel Başkanlığı görevini yürüten Gültan Kışanak’ın, Özgür Kadın Kongresi (KJA) üyesi olduğunu söyleyen Baran, şu beyanda bulunuyor: “Resim –296’da bana göstermiş olduğunuz şahıs GÜLTAN KIŞANAK isimli şahıstır. Bu şahsı ilk olarak 2009 yılında Diyarbakır ilinde BDP il binasında görmüştüm. O dönem KJA isimli sözde kadın hareketi içerisinde yerel kadro olarak faaliyet yürütmekteydi. Tarihini hatırlamamakla birlikte sonrasında milletvekili seçildiğini ve HDP Genel Eş Başkanı olduğunu biliyorum.”
 
Baran, HDP eski Muş Milletvekili Demir Çelik hakkında ileri sürdüğü ifadesini, “KCK/TM (Koma Ciwaken Kürdistan-Kürdistan Halklar Topluluğu/Türkiye Meclisi) bünyesinde Yerel Yönetimler Komisyonunda Belediyelerden sorumlu Kadro olarak tabir edilen ve tüm yaşamını terör örgütü faaliyetlerine adayan örgüt mensuplarındandır” diye verdi. 

FACEBOOK HESABINDAN AÇIKLAMA YAPTI

Baran, basında ve sosyal medya hesaplarında kendisine yönelik çıkan haberlere ilişkin 17 Ocak'ta kendisine ait sosyal medya hesabı "Facebook" sayfasından açıklamalarda bulundu. Baran hesabında bir saat 8 dakikalık yaptığı konuşmanın başında verdiği ifadelerin yayınlanmasından dolayı hukuki işlemler başlattığını söyledi. Baran, konuşmasının devamında 2015 yılından bugüne kadar başından geçenleri anlattı.  

‘GÖZALTINDAYKEN SABAH 4, AKŞAM 4 İLAÇ KULLANIYORDUM’

Baran, 25 Nisan’da yapılacak ilk duruşmada her şeyi anlatacağını söyleyerek şöyle konuştu: “O ifadelerin altında imzam var. Yeşil reçeteli ilaçlar kullanıyorum, yarı uyuşturucudur. Devlet de biliyor, siz de biliyorsunuz. Gözaltındayken dahi sabah 4, akşam 4 ilaç alıyordum, bunlardan iki tanesi yeşil reçeteliydi. Aklım da başımda, iradem dışında ağzımdan bir şey çıkmış olabilir diye düşünüyorum, ama hatırlamıyorum. Ama onlara şunu dedim, çünkü çok uzun uzun yazıyorlardı. Bunları imzalayacağım, ama okuma durumum yok. Gözüm zaten yüzde 70 gitmiş, sizin yüzünüzden. Bunları imzalayacağım, ama yarın o bürgün karşıma farklı bir şey çıkarsa kıyameti koparacağım, kabul etmeyeceğim yani. Bazı insanları affetmeyeceğim, ölünceye kadar. Ama bu basına yansıyan gibi değil. 25 Nisan’da herkes görecek. Herkes elini vicdanına koysun. Kimi hain diyor, kimi alçak diyor. Başım gözüm üstüne, benim vicdanım rahattır.” (MA)