KKTC'li vekilden Erdoğan'a: İsteyen istediği yerde hamasetini yapsın

KKTC'de CTP Milletvekili Doğuş Derya parlamentoda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Kıbrıs ve Yunanistan politikalarını eleştirdi. Görüntüler sosyal medyada en çok paylaşılanlar arasına girdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - KKTC'de Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya'nın, 4 Ekim'de parlamentoda yaptığı konuşma gündem oldu. Derya, konuşmasında "Birileri milliyetçilik yarışına girdi diye bu ülkenin evlatlarının geleceği ortadan kalkıyor" dedi, önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC'yi ayrı bir devlet olarak tanıması gerektiğini söyledi.

Ulusal Birlik Partisi (UBP) İskele Milletvekili Emrah Yeşilırmak, Cumhuriyet Meclisi’nde, "Yaşanan Son Siyasi Gelişmeler ve Muhalefetin Akdeniz’deki Gelişmelerle İlgili Suskunluğu" başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasına, BM Genel Kurulu’nda "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tanınması" çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ederek başlayan Yeşilırmak, kendisinden sonra kürsüye CTP Milletvekili Doğuş Derya tarafından eleştirildi.

'FUTBOL TARAFTARI GİBİ ELE ALMAYACAKSIN BU KONULARI'

Derya, konuşmasının bir bölümünde Türkiye hükümetinin dış politikasına tepki gösterdi.

Türkiye için "Sarayları olan ama sosyal devlet olmayan bir yer" tanımını yapan Derya, hükümetin seçime giderken savaş tehdidini artırdığını kaydetti. Doğuş Derya, "Bazen Suriye olur bu, bazen Yunanistan olur… Birilerini öteki ilan etmek zorundadır ki kendi seçmenini konsolide etsin. Ve Kıbrıs’ta şu an bu anlamda bir repertuvar. Yunanistan sürekli açıklama yapıyor, Türkiye istediği kadar provoke etsin. biz savaş yapmayacağız diyor. oradaki yönetimin de çok akıllı olduğunu düşündüğümden değil" diye konuştu.

"Ama birileri milliyetçilik yarışına girdi diye bu ülkenin evlatlarının geleceği ortadan kalkıyor. Ben bundan bahsediyorum. Bir Kıbrıslı yurtsever, Türk olarak konuşuyorum. Onun için bir futbol taraftarı gibi ele almayacaksın bu konuları, senin ülkene ne oluyor, ona bakacaksın" diyen Derya, ülkenin heba edilmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

'BU ÜLKEDE BİR DEVLET OLDUĞUNU ÖNCE KENDİSİ TANISIN LÜTFEN'

Doğuş Derya, sözlerini şöyle noktaladı:

"Biz bu ülkede silahlanmaya karşı, her türlü militarist harekete karşı, siyasi eşitliğe dayalı iki toplumlu, iki bölgeli federal çözümü savunmaya devam edeceğiz. İsteyen istediği yerde hamasetini yapsın. ‘KKTC'yi tanıyın’ demiş sayın Erdoğan. Önce kendileri tanısınlar lütfen. Bu ülkede ayrı bir parlamento olduğunu, bu ülkede ayrı bir devlet olduğunu, bu ülkenin kurumları olduğunu lütfen kendileri tanısınlar. Siz de bunları sorgulayın. Çok konforludur biat kültürü içerisinde birilerine teşekkür etmek ve siyasi ikbalinizi ona bağlamak. Ama siz bu ülkenin vekilisiniz.” (HABER MERKEZİ)