KKTC'de kritik seçim öncesi Türkiye'den üç siteye erişim engeli

KKTC'de Türkiye'yle ilişkiler ve Rumlarla nasıl bir çözüm istendiği açısından referandum niteliğindeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu bugün yapılıyor. Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar'ın yarıştığı seçimler öncesinde, Türkiye'de Gezici Kamuoyu Araştırma Raporu'nu yayımlayarak anket yasağını deldikleri gerekçesiyle üç haber sitesine erişim engeli getirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - KKTC halkı, son yılların en kritik oylamalarından biri olarak görülen cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için bugün sandık başında. İlk turda en çok oyu alan Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) adayı Başbakan Ersin Tatar ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın yarışacağı seçim, KKTC'nin Türkiye ile ilişkileri ve adada Rumlarla nasıl bir çözüm istendiği açısından referandum niteliğinde. 

08.00’de başlayan oy verme işlemi 18.00’e dek sürecek. İlk turda yarışan 11 adaydan hiçbirinin salt çoğunluğu alamaması üzerine ikinci tura kalan seçimlerde, 199 bin 29 kayıtlı seçmen bulunuyor. İlk turda katılım oranının rekor seviyede düşük kalması sonrası bugün sandığa kaç seçmenin gideceği de merak konusu.

TÜRKİYE'DE GEZİCİ ANKETİNİ YAYINLAYAN SİTELERE ERİŞİM ENGELİ

Öte yandan, seçim yasaklarını ilk turda sıkı bir biçimde uygulayan Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) oylama öncesinde Türkiye'den üç haber sitesine yasak getirmesi de dikkat çekti. Kıbrıs Postası'nın haberine göre, Gezici Kamuoyu Araştırma Raporu'nu yayımlayan şu üç siteye erişim engeli getirildi: sondakika.com, Yeniçağ gazetesi, İnternet Haber. Söz konusu araştırma, KKTC'de iki tur arasında anket yayınlama yasağı olmasına rağmen kamuoyuyla paylaşılmıştı.

İLK TUR SONUÇLARI

Geçen hafta düzenlenen ilk turda UBP'nin adayı Ersin Tatar yüzde 32.34, bağımsız aday Mustafa Akıncı yüzde 29.80, CTP'nin adayı Tufan Erhürman (CTP) yüzde 21.71, bağımsız Kudret Özersay yüzde 5.74, YDP'nin adayı Erhan Arıklı yüzde 5.41, bağımsız Serdar Denktaş yüzde 4.17, MDP'den Fuat Çiner yüzde 0.30, bağımsız Arif Salih Kırdağ yüzde 0.25, bağımsız Alpan Uz yüzde 0.14, bağımsız Ahmet Boran yüzde 0.08 ve bağımsız Mustafa Ulaş yüzde 0.06 oranında oy almıştı. (DIŞ HABERLER)