'Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi' kitapları artık 'muzır yayın' değil

Muzır ilan edilen 'Kız Çocuk Hakları Bildirgesi' ve 'Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi' kitapları ile ilgili açılan dava sonuçlandı. İki kitap da ‘muzır yayın’ olmaktan çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından ‘muzır neşriyat’ ilan edilen ‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ ve 'Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler' kitapları ile ilgili sınırlama kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebi ile açılan dava sonuçlandı. Davanın Eylül 2021’de Ankara 12. İdare Mahkemesi’nde görülen duruşmasında, 'Kız Çocuk Hakları Bildirgesi' ve 'Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi' kitapları hakkında verilen “muzır neşriyat” kararının iptal edilmesi kararı onandı.

Avukat Mehmet Ümit Erdem 'Kız Çocuk Hakları Bildirgesi' ve 'Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi' kitapları hakkında Bakanlığın istinaf talebinin reddedildiğini ve kararın onandığını sosyal medya hesabından duyurdu. Erdem, "Artık iki kitap da özgür” yazdı. 

Avukat Erdem, kararla ilgili yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri kullandı: 

“Dünya kız çocukları gününde mutlu haberi vereyim: Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi davalarını kazandık! Ankara 12. İdare Mahkemesi, başkanın aleyhe oyuyla işlemin iptaline karar verdi. İki üye bilirkişi raporu doğrultusunda işlemin iptali gerekir derken başkan davanın reddini savundu. Red gerekçesi ‘bazı ifadeler ile aşağıdaki görsellerin bir kısmının olumsuz cinsel eğilimleri destekleyici şekilde olduğu, transseksüelliği özendirdiği, çocukların ruh ve duygu sağlığı ile dengeli gelişimine zarar vereceği’ yönünde. Yani bu görselleri müstehcen gören hakimler var. Yani bu çizimlerde müstehcenlik gören muhafazakar ahlakı teşhir ve hukuken mahkum etmek için açtığımız davada hukuk eğitimine rağmen aynı düşünen kişiler olduğunu da görmüş olduk. Ancak iyi haber Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nden geldi. 10. Daire kısa sayılacak bir sürede bakanlığın istinaf talebini reddederek kararı onadı. Yani artık iki kitap da özgür!

Böylece Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu isimli üyeleri kamuoyundan gizlenen, biri dışında akademik unvanı olmayan kurulun kararının ve mahkeme başkanının karşı oyunun haksız olduğu tescillendi. Özellikle davayı açtıktan sonra pek çok kişi ve kurum yanımda yer aldı. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ederim. Ancak kitabı yayımlayan Yapı Kredi Yayınları kesinlikle kitabına ve yazara sahip çıkmadı. Ne dava açtılar, ne açılmış davaya destek oldular. Dava bitince yayımlayacak yüzleri olur mu bilmem. Bence Kız ve Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi kitapları yeniden basılmalı, binlerce yeni çocuğa ulaşmalı. Ama hak eden bir yayınevi tarafından basılmalı. Keşke yazarları süreçten haberdar olsa da yayın hakkını Yapı Kredi Yayınları'nın elinden alsa.

İki kitapla ilgili süreç zaferle bitse de üçüncü kitapla ilgili mücadelemiz sürüyor. 'Asi Kızlara Uykudan Önce Masallar' kitabı için açtığımız dava reddedildi. Mahkeme 'dava konusu kitaba 18 yaşından küçüklerin ulaşıp okuması halinde çocukların kimlik gelişimi açısından sorunlar yaşanabileceği anlaşılmakla' davanın reddine karar verdi. Bu dosyayı da istinaf ettik ancak henüz karar verilmedi. Bölge İdare Mahkemesi aleyhe karar verirse dosyayı önce Anayasa Mahkemesi sonra AİHM’e taşıyacağım. Ülkemde çocuk kitaplarını yasaklayanların hukuksuzluğu yargı önünde tescil edilene kadar pes etmeyeceğim. Sizler de asla pes etmeyin. Bu karanlık ablukayı hep birlikte dağıtacağız!”

NE OLMUŞTU?

Türkiye Yayıncılar Birliği Eylül 2019’da, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun, yeterli gerekçe göstermeden, “Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi”, “Kız Çocuk Hakları Bildirgesi”, “Asi Kızlara Uykudan Önce Hikâyeler” ve “Sünnetçi Kız” kitaplarını ‘muzır’ ilan ettiğini duyurdu.