Oruç Aruoba Karamürsel’de defnedilecek

Oruç Aruoba Karamürsel’de defnedilecek. Daha sonra Aruoba için bir anma töreni düzenlenecek.

DUVAR – Yazar, şair, felsefeci Oruç Aruoba, bugün Karamürsel’de defnedilecek. 31 Mayıs Pazar günü vefat eden 72 yaşındaki Aruoba, için bir anma töreni düzenlenecek.

Türkiye’nin en önemli düşünürlerinden; felsefeci, şair ve yazar Aruoba, Türkiye düşün hayatına gerek çevirileri gerekse kendi yapıtlarıyla büyük katkıları olmuş bir isimdi. Hem “yıllarca çıraklık ettiği” önemli felsefeciler hem de dil konusundaki yetkinliğiyle bu başarıyı sağladı.

ORUÇ ARUOBA KİMDİR?

Oruç Aruoba, 1948 yılında Karamürsel’de doğdu. TED Ankara Koleji’ni bitirdikten sonra Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nde lisans ve yüksek lisansını tamamladı. Yine Hacettepe Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ederek felsefe bilim uzmanı oldu. 1972 ve 1983 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yaparken, felsefe bölümünde doktorasını tamamladı. Bu süreçte, Almanya’da Tübingen Üniversitesi’nde felsefe semineri üyeliği ve 1981 yılında Victoria Üniversitesi (Wellington) (Yeni Zelanda) konuk öğretim üyeliğinde bulundu. Kırmızı Dergisi gibi çeşitli basın organlarında yayın yönetmenliği, yayın kurulu üyeliği ve yayın danışmanlığı yaptı. Birçok dergide yazı ve çevirileri yayınlandı. (KÜLTÜR-SANAT SERVİSİ)