Yunus Nadi Ödülleri'nin kazananları belli oldu

Yunus Nadi Ödülleri’ni kazanan isimler açıklandı. Ödül töreni 18 Ekim'de yapılacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl 74'üncüsü düzenlenen Yunus Nadi Ödülleri'nde şiir, öykü, roman, sosyal bilimler araştırması, karikatür ve fotoğraf olmak üzere altı dalda dokuz isim ödüle değer görüldü. Yarışmanın ödül töreni  18 Ekim 2019 Cuma günü saat 20:00’da, Beşiktaş Belediyesi Mustafa Kemal Kültür Merkezi’nde yapılacak.

"Şiir" dalında Ataol Behramoğlu, Muzaffer İlhan Erdost, Doğan Hızlan, Turgay Fişekçi ve Eray Canberk'in seçici kurulda yer aldığı Yunus Nadi Ödülleri’nde, ödül İlhan’ın Paltosu Kanlı kitabıyla Âba Müslim Çelik ve Kırgın Karnaval kitabıyla Hakan Savlı arasında paylaştırıldı.

“Öykü” dalında, Hikmet Altınkaynak, Sezer Ateş Ayvaz, Seval Şahin, Mehmet Zaman Saçlıoğlu ve Murat Yalçın’dan oluşan seçici kurul, ödülü Poz adlı kitabıyla Banu Özyürek ve Gülsün, Agavni; Zilha adlı kitabıyla Tomris Alpay arasında paylaştırdı.

“Roman” dalında, Adnan Binyazar, İrfan Yalçın, Konur Ertop, Asuman Kafaoğlu Büke ve Zeynep Aliye’den oluşan seçici kurul ise ödülün Işık Ülkesinden adlı kitabı ile Zeynep Göğüş’e verilmesini kararlaştırdı.

Seçici kurulu Prof. Dr. Rona Aybay, Dr. Alev Coşkun, Prof. Dr. Emre Kongar, Prof. Dr. Ahmet Mumcu ve Doç. Dr. Deniz Yıldırım’dan oluşan “Sosyal Bilimler Araştırması” dalında ödülün sahipleri de “Yeni Osmanlıcılık-Hınç, Nostalji, Narsisizm” adlı araştırma dosyasıyla Nagehan Tokdoğan ve “Fatih-Başakşehir, Muhafazakâr Mahallede İktidar ve Dönüşen Habitus” adlı araştırma dosyasıyla İrfan Özet oldu.

Metin Peker, Kamil Masaracı, Muhittin Köroğlu, Zafer Temoçin, Akdağ Saydut ve Murat Sayın’dan oluşan seçici kurul ile, “Karikatür” dalındaki ödül Fethi Gürcan Mermertaş’ın karikatürü kazanırken İsa Çelik, Coşkun Aral, Garbis Özatay, İbrahim Yıldız ve Dr. Ersin Turan’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlenen “Fotoğraf” dalındaki ödülün sahibi de Murat Ayneli oldu. (K24)