İklim krizi Yeni e'de

Yeni e'nin 35'nci sayısı yayınlandı. Dergi, bu sayısında iklim krizini dosya olarak ele alıyor.

DUVAR – Yeni e’nin Eylül sayısı Kobaneli şair Vidad Nebi’nin bu dizeleriyle açılıyor. Dergi, bu sayısında iklim krizini birçok yönüyle ele alıyor.

‘Kriz İkliminden İklim Krizi’ne başlığı altında ele alınan dosya yazılarında ‘kapitalizmin doğuşuyla başlayan doğa tahribatının neden başta işçi sınıfı olmak üzere bütün toplum için hayati bir mücadele alanı olduğu, yapılan onca uluslararası anlaşmanın yine uluslararası tekellerin gücü karşısında nasıl etkisizleştiği, Türkiye’de hoyratça uygulanan madencilik örneklerinin doğaya ve insana verdiği zarar, iklim krizinin tarım ve gıda alanlarında getirdikleri, sinema ve edebiyatın ‘mahvolmuş dünya’sı, çevre merkezli mücadeleler ve Sovyetler Birliği’nde iklim üzerine yapılan çalışmalar’ın deneyimleri aktarılıyor. Dosya yazarları Önder Algedik, B. Sina Güneş, Özer Akdemir, Atakan Büke, Hüseyin Köse, Bengü Aydın Dikmen ve Nedim Yılmaz.

ŞİİR ÇEVİRİLERİ YENİ E’DE 

Yeni e’de Vidad Nebi’nin Mehmet Hakkı Suçin tarafından çevrilen şiiriyle birlikte, Şükrü Erbaş, Arif Berberoğlu, Hülya Deniz Ünal, Önder Çolakoğlu, Naile Dire, İhsan Baran, Toygar Kaya, Cenk Kolçak, Emrullah Alp ve Ahmet Emin Atasoy çevirisiyle Rositsa Kopukova şiirleri yer alıyor. Yeni sayının öyküleri ise Ercan y Yılmaz ve Sevtap Ayyıldız’a ait.

Dergide ayrıca Mehmet Ergün, ‘Aydınlıkçı Ressam’ Sam yazısıyla resim sanatının dikkat çeken sanatçı portrelerinden birini aktarıyor.

Yeni e’de Nazlı Toprak’ın ‘Bebop Caz: Asabi Huzursuz ve Taşkın’, Cihan Korel Topal’ın ‘Antik Heykeller Karşısında Renk Körlüğü’, Mehmet Özkan Şüküran’ın ‘Eleştiri Israrı’, Ercüment Akdeniz’in ‘Araftaki Mülteci: Cuma’, İnci Aydın Çolak’ın ‘William Blake’in Çizimleriyle John Milton’un Kayıp yazıları yer alıyor. Atilla Atala bu sayının çizerlerinden.

ASLI ALPAR ÇİZGİ KÖŞEYE BAŞLADI

Burak Bağçeci’nin Hakan Güngör’le ‘Biz Güzel Bir Aileyiz’ kitabı üzerine yaptığı ‘Öyle Mahalleler O Yıllarda da Yoktu’ başlıklı söyleşi de yeni sayıda okunabilir.

Yeni e ayrıca bu aydan itibaren Aslı Alpar’ın ‘Dikenli Çizgiler’ başlıklı çizgi köşesine de yer veriyor. (HABER MERKEZİ)