Booker'ın kısa listesi açıklandı

Margaret Atwood ve Salman Rushdie ve On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanıyla Elif Şafak Booker'ın bu yılki kısa listesine kaldı. Kazanan 14 Ekim'de açıklanacak.

DUVAR – Dünyanın saygın edebiyat ödüllerinden biri olarak kabul edilen Booker’ın uzun listesi açıklandı. Margaret Atwood ve Salman Rushdie ödülün adayları arasında yer alıyor.

151 KİTAP DEĞERLENDİRMEYE ALINDI

Booker Ödülü’nün adayları; Hay Edebiyat Festivali’nin direktörü Peter Florence’ın başkanlığında, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch ve Joanna MacGregor’dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Kurul, 1969’dan bu yana verilen ödül için bu yıl, 1 Ekim 2018 ilâ 30 Eylül 2019 arasında Britanya ve İrlanda’da yayımlanacak 151 kitabı değerlendirmeye aldı.

Kör Suikastçı adlı romanıyla 2000’de Man Booker Ödülü’nü kazanan Margaret Atwood, Damızlık Kızın Öyküsü’nün devam kitabı The Testaments,  Elif Şafak, On Dakika Otuz Sekiz Saniye adlı romanıyla ile ödülün adayları arasında yer alıyor. Booker’ın yanı sıra “25 yılın Booker Ödülü almış en iyi kitabı” için verilen “Booker of Bookers” (Bookerların Booker’ı) ödülünü de kazanan Salman Rushdie, Don Quixote’den esinlenen ve eleştirmenlerden övgü alan yeni romanı Quichotte ile kısa listeye kaldı. Lucy Ellmann Ducks, Newburyport kitabıyla, Bernardine Evaristo Girl, Woman, Other kitabıyla, Chigozie Obioma ise An Orchestra of Minorities kitabıyla ödüle aday gösterildi.

Deborah Levy ve Jeanette Winterson, ödülün uzun listesinde yer almasına karşın kısa listeye kalamadı. Kayıp Çocuk Arşivi romanıyla pek çok eleştirmene göre 2019’un en iyi kitaplarından birini yayımlayan Valeria Luiselli ile Lanny romanı hem okurlar hem de eleştirmenlerden övgü alan Max Porter’ın kısa listeye kalamaması ise tepkilere neden oldu.

Booker’ın kazananı 14 Ekim’de Londra’da düzenlenen törenle açıklanacak.

Ödüle geçen yıl Milkman adlı kitabıyla Anna Burns değer görülmüştü.