Şiir ve Edebiyat Festivali bu akşam başlıyor

11. İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali başlıyor. Açılış etkinliği Pera Müzesi'nde!

DUVAR – 11. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin bu yılki konuk ülkesi Azerbaycan. Festivale 12’si yurtdışından, 11’i Türkiye’den olmak üzere 23 şair ve yazar katılacak.

Şair ve yazarları İstanbul’da bir araya getiren Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’nin 11’incisi bu akşam saat 19.00’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek açılışla başlayacak. Festivale konuk olan şairlerin şiir dinletisi sunacağı açılışta, caz müziği sanatçısı Şenay Lambaoğlu da konser verecek.

MODERN AZERİ ŞİİRİ’NİN TEMSİLCİLERİ

Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın üstlendiği festivalde, Modern Azeri Şiiri’nin önde gelen temsilcilerinden Ferit Hüseyin, Akşin Evren ve Selim Babullaoğlu şiir okumaları gerçekleştirecek.

“Edebiyat Akademisi” toplantılarında bu yıl İskender Pala, Rüstem Aslan ve Seval Şahin okurlarla buluşacak. Festival kapsamında, genç şairlerin seslerini duyuracakları “Şiir Kürsüsü”nün yanı sıra çocukları şiir ve edebiyatla buluşturmak amacıyla iki özel etkinlik düzenlenecek. Bu kapsamda, 13 Şubat’ta Beyazıt Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi’nde ve 14 Şubat’ta Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Mustafa Kutlu Kütüphanesi’nde “Çocuklarla Şiir ve Edebiyat” başlıklı iki etkinlik gerçekleşecek.

11. Uluslararası İstanbul Şiir ve Edebiyat Festivali’ne yurtdışından katılacak isimler şu şekilde: Filistin’den Asmaa Azazieh, İspanya’dan Meritxell Cucurella-Jorba, Makedonya’dan Vladimir Martinovski, Arnavutluk’tan Ermir Nika, Bosna Hersek’ten Seida Beganoviç, Ukrayna’dan Lіudmyla Diadchenko, Macaristan’dan Krisztina Tóth, Letonya’dan Laima Kota ve Venezuela’dan Dannybal Reyes Umbría.

Festivalin etkinlik mekânları ise; Pera Müzesi, Pera Palas, Ahmet Hamdi Tanpınar Müze Kütüphanesi, Orhan Kemal İl Halk Kütüphanesi, Sultanbeyli Mustafa Kutlu Kültür Merkezi, Üsküdar Balaban Tekkesi, Beyoğlu İnsan Kitabevi ve Sultanahmet Şerefiye Sarnıcı olarak belirlendi.

Festival, geleneksel hale gelen “Şiir Hatları Vapuru” ile 16 Şubat Cumartesi günü son bulacak.