Gültan Kışanak tutuklu siyasetçi kadınların anlatılarını derledi

Kışanak, tutuklu siyasetçi kadınların deneyimlerini derledi. Kitap, 21 Eylül'de raflarda!

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gültan Kışanak, cezaevinde tutuklu bulunan siyasetçi kadınların deneyimlerini aktardıkları “Kürt Siyasetinin Mor Rengi” isimli kitabı yayına hazırladı. Dipnot Yayınları etiketiyle 21 Eylül’de okurlarla buluşacak olan kitabın geliri ise kadın okuma evlerine gidecek.

Kürt Siyasetinin Mor Rengi, Gültan Kışanak, syf. 312, Dipnot Yayınları, 2018.

Yerine kayyum atanan ve 31 Ekim 2016'dan beri Kandıra Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin eski Eş Başkanı Gültan Kışanak’ın yazdığı kitaba, cezaevinde kalan siyasetçi kadınlar da yazılarıyla destek verdi. Kitapta yer alan metinlerde, Kürt kadınlarının siyasal alandaki mücadelelerinin erkek egemen sistemi nasıl gerilettiği, onun karmaşık ve kimi zaman da örtük çizgilerini nasıl görünür kıldığı, okura yaşanmışlıklar üzerinden aktarılıyor.

KİTAPTA BİRÇOK SİYASETÇİ KADININ YAZILARI VAR

Kitapta yazılarıyla yer alan isimler ise şöyle: Aysel Tuğluk, Burcu Çelik Özkan, Çağlar Demirel, Diba Keskin, Dilek Hatipoğlu, Edibe Şahin, Evin Keve, Fatma Doğan, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Leyla Güven, Nurhayat Altun, Sara Kaya, Sadiye Süer Baran, Sebahat Tuncel, Selma Irmak, Servin Karakoç, Yıldız Çetin, Zeynep Han Bingöl, Zeynep Sipçik, Mukaddes Kubilay.

Editörlüğünü Hülya Osmanağaoğlu’nun üstlendiği kitabın telif hakkından gelecek gelir ise Kadın Okuma Evleri’ne aktarılacak.