Yeni kitabı yakında raflarda

29 Ağustos’ta aramızdan ayrılan Vedat Türkali'nin son iki yılda iki kitap üzerinde çalıştığı açıklandı. Bunlardan biri yakında çıkıyor.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Vedat Türkali geçtiğimiz günlerde İstanbul Şişli'deki Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle anıldı. Gecede konuşan Ayrıntı Yayınları Genel Yayın Yönetmeni Burhan Sönmez, Türkali'nin son kitap projesi olan 'Bataklıkta Dağ Güneşleri' kitabının yakında raflarda yerini alacağını belirtti.

Cumhuriyet'in haberine göre, Burhan Sönmez, Türkali’nin son iki yılda iki roman projesi olduğunu, birine hiç başlamadığını ancak yazmakta olduğu “Bataklıkta Dağ Güneşleri” kitabının yakında okurla buluşturulacağının müjdesini verdi. Gecede daha sonra sahneye çıkacak siyasetçi ve yazarın yakın dostu Akın Birdal, söz konusu kitabı Vedat Türkali’nin Kürt yazar Mehmed Uzun’la birlikte yazmak istediğini, Uzun’a “Sen Kürtçe yaz, ben Türkçe yazayım” teklifinde bulunduğunu ancak bunun gerçekleşemediğini anlattı.

Burhan Sönmez konuşması sırasında, aynı zamanda hukukçu olduğu için şu an tutuklu bulunan yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’la cezaevinde görüşebilme fırsatı bulduğunu, gece için Necmiye Alpay’dan teslim aldığı özel bir mektubu dinleyicilerle paylaşacağını açıkladı. Sönmez’in okuduğu mektubunda Alpay sözlerini şöyle bitiriyordu, Vedat Türkali’yi kastederek: “Onu barışı göremeden kaybetmemizin üzüntüsü içerisindeyim.”

BANU GÜVEN: ELİNİ TUTALIM...

2011 yılında NTV’deki programına Türkali’yi konuk eden ve o programda Türkali’nin sarf ettiği barışı destekleyen sansürsüz sözler sebebiyle kanaldaki işinden çıkartılan Banu Güven de konuştu gecede. Yara bere dolduğumuz bugünlerde ve çok daha acımasızında bile hep mücadeleye devam etme gerekliliğini “Vedat Türkali’nin çocukları” olarak sürdürmenin gerekliliğinden bahseden Banu Güven’in konuşmasında da vurgu hep barış üzerineydi.

“Her düştüğümüzde Vedat Türkali’nin elini tutalım, o bizi kaldıracak” sözleriyle bitirdiği konuşmasında Güven de en çok Türkali’nin o çok istediği barışı göremeden aramızdan ayrıldığına üzüldüğünü paylaştı. Gecede Türkali’nin “Sultanahmet Cezaevi” şiirini seslendiren oyuncu Mert Fırat, Türkali için, “ ‘Bir gün tek başımıza’ kalsak da direnmenin ve dayanmanın, barış için savaşmanın, halkların kardeşliğini ve bu umudu kaybetmenin imkânsız olduğunu gösterdi bana” derken, Oyuncular Sendikası Genel Başkanı sanatçı Meltem Cumbul ise “Vedat Türkali benim için bu toprakların vicdanıdır” diye konuştu.