Sevinç Doğan’dan Mahalledeki AKP

Sevinç Doğan’ın Mahalledeki AKP adlı araştırması İletişim Yayınları’ndan çıktı.

Sevinç Doğan’ın İstanbul’un Kağıthane ilçesinde bulunan Sanayi Mahallesi örneğinden yola çıktığı çalışması, AK Parti iktidarının toplumsallaşmasında yerel örgütlerinin rolünü inceliyor Üyelerinin bu mahalli örgütlere nasıl destek olduğundan, mahalli örgütlerin üyelerinin yaşamlarını nasıl değiştirdiğine uzanan geniş bir çerçevede bir “mikro iktidar” çalışması yapıyor.

AK Parti iktidara geldiğinde çocuk yaşta olan, bugünse orta yaşlarına dayanan epeyce insan başka bir iktidar görmedi, tanımadı. “Her şeye rağmen” ve “hâlâ” süren bu iktidarın arkasında, “AK Parti açısından bakıldığında bu büyük ‘başarı hikâyesinin’ arkasında nasıl bir politik toplumsallaşma var?” Kitapta bu sorunun yanıtı aranıyor.

mahalledeki-akp

Sevinç Doğan, analitik bir mikro iktidar perspektifiyle, İstanbul Kâğıthane’nin işçi ve gecekondu mahallesi Sanayi Mahallesi örneğinde iktidar partisinin nasıl işlediğine bakıyor. Partinin yerel örgütü toplumsallaşma dinamiklerine nasıl etki ediyor, himayeci/koruyucu ilişkiler vasıtasıyla kurduğu “şirket” mekanizmasını nasıl çalıştırıyor, insanların gündelik pratiklerine nasıl değiyor?

Bir iktidar mekânı olarak mahalleyi merceğine alan kitap, çok defa afakî cevaplarla karşılanan soruların peşine düşerek, AK Parti iktidarının yeniden üretim dinamiğini analiz ediyor.

“Partiye biz ne kadar destek oluyorsak, parti de bizi değiştirdi. Ben kendim, kişiliğim, kıyafetim… Çocuklarımızla ilişkilerimiz değişti. Ev hanımıydık, günlük, temizlik vesaire… Burada oturunca kendimizi daha çalışkan, daha faydalı hissediyoruz. (…) Oturmaktan kalkmaya [kadar], biz partiye ne kadar faydalı olduysak da o da… Ben yaptığım çok şeyi burada kazandım. Seminerlere katıldıktan sonra çocuklarımla, eşimle aramdaki diyalog değişti.”