Murakami’nin yazarlık hikâyesi

Sıradan bir insan olduğunu söyleyen Murakami, Mesleğim Yazarlık’ta yazar adaylarına öğüt vermiyor. Yeri geldiğinde kişisel, yeri geldiğinde ise edebiyat tarihinden hikâyeler anlatırken kitabının nerede durduğunu veya konumlandırılabileceğini de bilmediğini söylüyor: “Bu kitap sonuçta ‘otobiyografik bir metin’ olarak kabul edilecek gibi görünüyor, ne var ki öyle bir bilinçle yazmış değilim. Ben sadece bir roman yazarı olarak bu yolu hangi düşünceler doğrultusunda yürüyegeldiğimi, olabildiğince elle tutulur hâlde, gerçekçi bir şekilde kayıtlara geçirmek istedim."

Çok güzelsin, gitme kal*

Sanatsal olanın ya da güzelin zıttı nedir sorusuyla birlikte güzel olanı düşündüğümüzde en önemli ayrım noktalarında biri zamansallık olarak karşımıza çıkar. Güzel olanın kendine has zamansallığını, tüketim nesnesinin zamanından ayıran zamansal kip. Sonluluk ve ebediyeti, geçicilik ile kalıcılığı, şimdi ile geçmişi, 'mevcudiyetin ihtişamı' ile 'ışıltının hatırlanması'nı, 'doruk vakti' ile 'küçük bir sarhoşluk'u, acele ile sakinliği karşı karşıya koyan asli fark...

Kokusuz zamanlarda güzeli kurtarmak - Byung-Chul Han üzerine 'tekrar' bir deneme

Hayatı kaybediyoruzdur çünkü hayat verdiğinden fazlasını alamıyordur artık. Hayatı kaybedince zamanın kokusunun insandan firar etmesi ise mecburi olarak işliyor alınlarımıza. Hayatı ve zamanı eşitlediğimizde de Chul-Han’ın “Zamanı anlamlı kılan şey aynılığı değil, farklılığıdır” dediği yere geliyoruz.

Horasan Kürtleri 'Milwarî' adıyla edebiyat yarışması düzenleyecek

Horasan Kürtleri 'Milwarî' adıyla edebiyat yarışması düzenliyor. Son başvuru 5 Mart 2020...

Selim Temo İstanbul Kitap Fuarı'nda

Selim Temo, bugün imza gününde okuyucuları ile buluşacak. Etkinlik 14:00'de.

Ataol Behramoğlu İstanbul Kitap Fuarı'nda

Ataol Behramoğlu bugün imza gününde okuyucuları ile buluşacak. Etkinlik 13:00'de.

Tatavla’dan Galata’ya tatlı su getiren bani: Gülnuş Sultan

Karaköy Perşembe Pazarı’na çeşmeler ve su yolları yaptıran Gülnuş Sultan, bu çeşmelerden akan tatlı suyu bugün Kurtuluş olarak bildiğimiz Tatavla’dan getirtiyordu.

Fahişe Çika: Pontus ve Cumhuriyet

Osmanlı döneminde Giresun’da doğan, Pontus Soykırımı sonrası İstanbul’a gelmek zorunda kalan ve Galata genelevlerinde çalışan Çika nam-ı diğer Eftalya’nın anlatısı dönemine ayna tutuyor. Bu anlatılar arasında Pontus’taki çocukluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yılları var.

C. Hakkı Zariç: Nokta işin içine girdiğinde şiir barınamaz

Manos Yayınları'ndan çıkan son şiir kitabı “İhtar”la okurla buluşan C. Hakkı Zariç’le söyleştik. Zariç, "Noktanın işin içine girdiği yerde, şiirin barınabileceğini düşünmüyorum" dedi.

Selim Temo TÜYAP’ta

Şair ve akademisyen Selim Temo İstanbul'da. Temo, imza ve söyleşilerde okurlarıyla buluşacak.

İletişim Yayınları İstanbul Kitap Fuarı'nda

İletişim Yayınları 38. İstanbul Kitap Fuarı’nda! 9-10 Kasım'da söyleşiler ve imza günleri yapılacak.