İsmail Beşikci Vakfı'nda Amedspor söyleşisi

Amedspor kitabının yazarı Ali Fikri Işık, İsmail Beşikci Vakfı'nda düzenlenen söyleşiye katılacak.

Şair ile Kurtarıcı: Sylvia Plath ile Maurice Merleau Ponty

Algıladığımız dünya, yani gündelik yaşamımızda ‘içinde’ olduğumuz ve bize karşı tavır alan/ tavır aldığımız, duygulandığımız dünya en iyi bildiğimiz dünya gibi görünür ilk bakışta. Düşünmek için araçlara, işlemlere ve sürece ihtiyaç duyarız ama algı için ekstra bir şey yapmamıza gerek yoktur gibi görünür: İşin aslı öyle değildir.

İlhan Durusel’in öyküleri için serbest deneme

İlhan Durusel'in "Defterdar-Evlat Katli İçin El Kitabı" kitabı okurla buluştu. Durusel "Defterdar"da öykünün anlatım olanaklarını çağrışımlarla, kurguya dahil ettiği alışılmadık oyunlarla ve dili bozarak genişletmeye çalışıyor...

Okurunu edebiyata davet eden yazar: İlhan Durusel

İlhan Durusel, edebiyatın okur tarafındaki deneyimini çok yakından tanıyan, edebiyatını bu deneyimin üstüne kurgulayarak okuruyla arasındaki mesafeleri kaldıran bir yazar. Kısa Kısa Kıssalar ve Defterdar eserleri, Durusel’in bu anlamdaki deneyinin iki iyi örneği.

Öğretmen yazar İlhan Durusel

Gül Öksüren Melek hem İlhan Durusel’in öykücülük yolculuğunu hem de dert ettiği meseleleri anlamak açısından iyi bir rehber. Öğretmen yazarın okurla imtihanının yarattığı handikapları göze aldığını, karşılaşabileceği sessizlik duvarlarını yıkabilecek inada sahip olabileceğini anlıyoruz öyküleri okurken. İlhan Durusel, okurun nabzına göre şerbet vererek çok okunmak yerine sadık bir edebiyatsever kitlesini hedeflediği, okurunu –öğrencilerini mi demeli yoksa?– nitelikli edebiyatın kendine ait bir yol bulabileceğine inandırdığı için de okunmayı hak ediyor.

İlhan Durusel’in ‘Dil Tutulması’

İlhan Durusel'in düzyazı şiirlerinden oluşan "Dil Tutulması" Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Dil Tutulması, tutulan dilden, dilin tutulma ânından görünen şiirlerle geçmişteki şimdiyi, şimdideki geçmişi söyler.

İlhan Durusel: Türlerarası bir dil evreni

İlhan Durusel'in kaleminden "Defterdar/Evlat Katli İçin El Kitabı" raflarda yerini aldı. Durusel kitabında edebiyat ve yazma mefhumu hakkında düşündüklerini dile getirirken yazma eylemini de arşa çıkarıyor.

İlhan Durusel: Geçmişi çağıran öykü

İlhan Durusel'in son öykü kitabı Defterdar ‘Evlat Katli İçin El Kitabı' Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı. Durusel Defterdar'da nesneleri ve eşyayı hikâye ederek insanla ilişkilendiriyor ve biçimlendiriyor...

İlhan Durusel: Dil flört eden, seven, öksüz bırakan bir şey

Yazar-şair İlhan Durusel'lekaleme aldığı kitapları, kütüphaneciliği ve edebiyat serüvenini konuştuk. Durusel, "Bir kütüphanenin başına nelerin geldiğini gördüğünüz zaman, ülkenin de başına neler geleceğini tahmin edebilirsiniz" dedi.

Hippo Kitap yayın hayatına başlıyor

Hippo Kitap 20 Eylül'de yayın hayatına atılıyor: Türkçe ve Ermenice çocuk kitapları basacak.

Çevirmen Esra Dicle: Önemli olan, çevrilen metnin okurların dünyasına değer katabilmesidir

Çevirmen Esra Dicle Osmanlıcadan Türkçeye Türk Edebiyatı Klasikleri'nden eserler çeviriyor. "Çeviride çevirmenin rolü de sorumluluğu da çok önemlidir" diyen Dicle ile Osmanlıca'dan Türkçeye çeviriyi, çalışmalarının biçimlenişini ve çeviride kültür bağlamını konuştuk.