Haysiyet nedir?

“Şerefli- şerefsiz laflarının en yaygın olduğu ülke de herhalde bizimki. Tesadüf değil diyorum” diyor Ümit Kıvanç, 'haysiyet' kavramı üzerine Gaye Boralıoğlu'yla sohbet ettikleri ve bu sohbetlerin Kıraathane Kitapları tarafından metne dönüştürüldüğü kitapta. Peki 'haysiyet' nedir?

Latin Amerika sinemacıları sokağa indi!

Latin Amerika’da Sinema ve Toplumsal Değişim kitabının hikmeti gerçeğin yaşandığı sırada, onu deforme etmeden ve bir politik bilinç doğrultusunda, yeni bir estetik ve finansal yapı ile birlikte, bir sanat dalı olan sinema aracılığıyla seyirciye ulaştırmaya çalışan sinemacıların kişisel anlatımlarına yer vermesidir. İnsan hakkı ihlallerinin yaşandığı, yerel kültürün içinden çıkarak sosyalist bir dünya yaratma amacının güdüldüğü bir dönemde, sinemanın sanatsal yönünü es geçmeden bir üretim yapmanın ve tarihe gerek kuramsal gerekse de teorik anlamda bir miras bırakmanın önemi büyük.

'İyi Adam'ın sütle imtihanı

İnsanın mayasındaki iyi ile kötünün çatışmasını ustalıkla işleyen İyi Adamın On Günü romanı, iyilikle kötülüğün savaşında yenilenin, geriletilenin pes etmeyip her seferinde filizlenen, yenilenen döngüsünü anlatıyor

Kâmil Erdem, Haldun Taner Öykü Ödülü'ne layık görüldü

Haldun Taner Öykü Ödülü'nün bu yılki sahibi Kâmil Erdem oldu.

48. Orhan Kemal Roman Armağanı Faruk Duman'a verildi

48. Orhan Kemal Roman Armağanı Faruk Duman'ın oldu. Tören 31 Mayıs'ta yapılacak.

Servet-i Fünûn dijital ortamda

Servet-i Fünûn'un tüm sayıları tasnif edildi. Dergi, dijital ortamda okura sunuldu.

Duygu Asena Roman Ödülü Gaye Boralıoğlu'na verildi

Duygu Asena Roman Ödülü açıklandı. Ödül, Dünyadan Aşağı adlı eseriyle Gaye Boralıoğlu’nun oldu. Şiir Erkök Yılmaz’a da Aile İçi Muhabbet isimli kitabıyla Jüri Özel Ödülü verildi.

Arjen Arî şiir ödülü açıklandı

Arjen Arî adına düzenlenen şiir ödülü sonuçları açıklandı. Ödülü, Murat Oruç kazandı.

38. TÜYAP Kitap Fuarı'nın 'Onur Yazarı' Adnan Özyalçıner oldu

TÜYAP'ın 'Onur Yazarı' Adnan Özyalçıner seçildi. Fuarın teması ise 'Edebiyatımızda 50 Kuşağı'.

Mahir Ünsal Eriş'in sahici derdi

Mahir Ünsal Eriş Sarıyaz ve Kara Yarısı'nda bir eşraf gözlemiyle izlediklerini alıp harmanlıyor ve yaşamının orada geçeceğinin, karşılaşacaklarının kabullenileceğinin bilgeliğiyle, dramaturginin ustalıklı kullanımıyla okura sunuyor.

Zehra Çelenk: Hikâyelere tutkun biriyim

Zehra Çelenk'in ilk öykü kitabı 'Hayatta Kalma Rehberi' Everest Yayınları tarafından yayımlandı. Çelenk ile öyküleri üzerine konuştuk.

Hayat devam ederken, hayat bitiyordu

Maile Meloy’un “Tek İstediğim Her İkisi Birden” adlı kitabı Yüz Yayınları tarafından, Şahika Tokel çevirisi ile yayımlandı. Meloy’un öyküleri genel olarak ilişkileri konu ediyor ancak pek çok başka meseleleri de düşünmemize sebep oluyor. Tüm bunlar bir şekilde hayatta var, aldatmalar, âşık olmalar, başka arzular, hazlar ve bir yanda devam eden bir hayat. Belki de asıl sorun aile kurumu ile birlikte dayatılan tek eşliliktir biraz da bunun üzerine düşünmek gerek.

İsmail Afacan: Şiirlerim emek denizine varmak istiyor

Gazeteci-Şair İsmail Afacan'ın ilk şiir kitabı Adımlar Sağanak, Kaos Çocuk Parkı tarafından yayımlandı. Afacan ile toplumcu şiiri ve Adımlar Sağanak'ı konuştuk.

Gülüşün Çürümüş Menteşesi ve savaşın imgeleri: Yerde kalmak, tökezlemek, düşmek…

Savaşın yaraladığı zihinlerimiz için orada ve burada olmak gerilimini tüm okuma boyunca canlı tutan Gülüşün Çürümüş Menteşesi, bütün karakterlerin bir anlatıya kavuştuğu noktada, kendi öznel alanını da oluşturmayı başarmış biçimde tamamlanıyor. Yakın tarihimizde henüz bir anlatıya kavuşmamış bir olgu halinde asılı duran savaşa bir anlatı kazandıran roman yerde kalana, tökezleyene ve düşene birer öykü kazandırıyor.

Sait Faik Hikâye Armağanı Melisa Kesmez'e verildi

Bu yıl 65.'si verilen Sait Faik Hikâye Armağanı'nın sahibi “Nohut Oda” adlı öykü kitabıyla Melisa Kesmez oldu. Kesmez, "Bu ülkede genç bir yazar olarak, bir kadın olarak, öykülerim dikkate alındığı, çabam kayda değer bulunduğu için müteşekkirim. Sesim bir yerlere ulaşıyor, ne mutlu bana!" dedi. 

Vedat Türkali 100 yaşında

Vedat Türkali 100. yaşında anılıyor. Ayrıntı Yayınları, Türkali'yi etkinliklerle anacak.