Mahmut Alınak 10'uncu kez cezaevinde

Kürt yazar ve siyasetçi Mahmut Alınak, örgüt üyeliği suçlamasıyla 10. kez tutuklanarak Kars Cezaevi'ne gönderildi. Mahmut Alınak gözaltındayken yaptığı açıklamada " Onur kavgası çocukluğumdan beri hep benim bir parçam oldu. Beni merak etmeyin" demişti.

Yeats ve Jeffers'a 'Kuleden Bakmak'

Yazar-şair Güven Turan'la, William Butler Yeats ve Robinson Jeffers'ı konuştuk. Turan, "Jeffers benim Modernistlere ilk yaklaştığım yıllardan beri çok ilgimi çeken bir şairdi. Bir zamanlar Amerika’da çok ünlüyken, onu ele aldığımda ününü, ölümünün ardından hızla kaybediyordu… Yeats de Modernist şiirin temel taşlarındandır" dedi.

Murat Menteş’in göz hizası

Murat Menteş’te bir tümevarım naifliği var, aynı kitabı tekrar tekrar yazıyor. Kelime dizilimi, aforizma sevdası, “overdose” felsefî kaygı gütmesi edebiyatının önüne geçiyor. Tüm karakterlerini farklı şablonlarda türeyen tıpkıbasım tanelere dönüştürüyor. Onun romanlarında herkes herkesin dilini aynı tempoda konuşuyor.

Vakur ve görkemli İstanbul: Bir zamanlar Üsküdar

Sinan Yılmaz'ın kaleminden "Altın Şehir: Üsküdar Kitabı", Üsküdar'ın her semtini, her köşesini sokak sokak, cadde cadde anlatarak okuyanları bir Üsküdar gezintisine davet ediyor. Kitabın yazarı Yılmaz ile, kitabını ve Üsküdar’ı konuştuk.

İsmet Özel, Gabriela Mistral Nişanı'nı geri ver!

O nişanın sende bulunmaktan duyduğu acı, General Pinochet tarafından tutuklanarak cezaevi olarak kullanılan stadyuma koyulmuş, gitar çalıp şarkı söylemeyi sürdürdüğü için önce elleri kesilen ve sonra da işkence ile öldürülen Victor Jara’nın acısıdır. O nişanın sende bulunmaktan duyduğu acı, halkına İspanyolca şarkılar söylerken, şiirler yazarken, Franco’nun askerleri tarafından bir duvarın önünde gözleri bağlanarak kurşuna dizilen Federica Garcia Lorca’nın acısıdır! İsmet Özel, Gabriela Mistral Nişanı'nı geri ver!

Fransa PDF'i yolladı: Sabuncuoğlu Şerefeddin'in tıp kitabı basılacak

Hekim Sabuncuoğlu Şerefeddin'in 555 yıl önce yazdığı eserin Fransa'daki orjinali PDF formatında Amasya Üniversitesi'ne ulaştırıldı. Kitap bu baskıya uygun olarak yeniden yayınlanacak.

Ankara Üniversitesi Roman, Öykü ve Şiir Ödülleri açıklandı

2019 Ankara Üniversitesi Edebiyat Ödülleri açıklandı. Arı Fısıltıları, ödüle değer görüldü.

Valery, Rilke, Ahmatova: İz bırakan ‘yabancı’ şairler

Modern Türkçe şiiri etkilemiş ‘yabancı şairleri’ öncelikle kendi dillerinde “modern şiirin, modern dönem şiirinin” içinde olmalarını dikkate alarak, modern Türkçe şiirde “çeviri şiir turu” da diyebileceğimiz bir “göz atma” yazısı hazırladık. Bu yazıda Paul Valery, Rainer Maria Rilke ve Anna Ahmatova'yı çevrilmiş şiirlerinden örneklerle açıklayacağız.

Dünya Öykü Günü bildirisi yayınlandı

Hasan Özkılıç'ın kaleme aldığı Dünya Öykü Günü bildirisi yayınlandı: Yaşasın edebiyat!

Hayatın rengi

Nedim Gürsel'in otobiyografik anlatı unsurlarıyla kurmacayı harmanladığı kitabı "Bak Baba Deniz" Doğan Kitap tarafından yayımlandı. Gürsel, kitapta küçük kızı Dilay’ın kimi zaman sevinçli, kimi zaman da buruk dünyasını anlatırken baba olmanın anlamı üzerine de düşünüyor.

Hakan Günday, Edebiyat Buluşmaları’nın konuğu olacak

Yazar Hakan Günday, Edebiyat Buluşmaları'nda. Etkinlik, 15 Şubat Cumartesi günü.

O, Antonin Artaud

Fransız yazar, şair, oyun yazarı ve oyuncu Antonin Artaud’nun seçilmiş metinleri, şiirleri ve desenlerinin yer aldığı "Ben, Antonin Artaud" Ve Yayınevi tarafından yayımlandı. Kitap, içinde yer alan metinlerde Artaud'nun kendi benliğiyle, toplumla, yaşamla, bedeniyle, içinin derinleriyle kurduğu ilişkiye Artaud'nun yazısından yükselen haykırışı duyuruyor okura.

George Saunders’ın 'Aralığın Onu'

George Saunders'ın öykü derlemesi olan "Aralığın Onu", sıradan insanın deneyimine odaklanarak kişisel başarısızlıkların, düş kırıklıklarının, baskının ve umutla beslenen sınıfsal kaygıların insanı nasıl bir saplantılar labirentine soktuğunu gösteriyor. Saunders, Amerikan toplumunu ve aile yapısını anlatırken evrensel bir biçimde insana dair olan karanlık tarafı bulup yakalıyor.

Bir sinema dehası: Akira Kurosawa

Bookmunch isimli kitap eleştiri sitesinin kurucusu, yazar ve editör Peter Wild'ın yazdığı "Akira Kurosawa"adlı biyografi kitabı yayımlandı. Bu biyografide Peter Wild, bir yandan Kurosawa'nın filmlerini değerlendirirken bir yandan da kameranın gerisindeki Kurosawa'nın aile yaşamına, tutkusuna ve kişiliğine göz atıyor.

Canavarlar ve şeytani ruhlar sözlüğü

Ahmet Burak Turan'ın Anadolu’nun, Balkanlar’ın ve Kafkasya’nın birçok bölgesini dolaşarak yazdığı, "Türk Canavarları Sözlüğü – Şamanist Söylencelerde Canavarlar ve Şeytani Ruhlar" kitabı Gerekli Kitaplar tarafından yayımlandı. Kitapta, Turan’ın bu yaratıkların dış görünüşleri hakkındaki tasvirleri, onlardan nasıl korunmamız gerektiğine dair önerileri Aslı Ekim’e ait illüstrasyonlarla yer alıyor.

Orontes Mensurları'ndan Doğu Duvarı'na: Gülü tefsir eden dikenin şiiri

Faris Kuseyri'nin, "Orontes Mensurları"ndan sonra ikinci kitabı "Doğu Duvarı" Islık Yayınları tarafından okuyucuyla buluştu. Kuseyri, ilk kitabından beş yıl sonra, bilindik bir formu yepyeni bir özle yeniden kurgularken epiğin çarpıcılığında liriğe el uzatıyor.

Barış Ünlü: Kürt entelektüeller için durum hızla değişiyor

Fırat Aydınkaya, Kürd Araştırmaları dergisinin yeni sayısında Barış Ünlü'yle söyleşti. 'Sömürgecilik' kavramının tartışıldığı söyleşide Ünlü, "Kolonyalist dünyada, diğer sermaye türleriyle birlikte kültürel sermaye de eşitsiz bir şekilde dağıtılmış. Kolonyalizm, diğer kültürleri aşağılamak, yok etmek, kendinden utandırmak üzere örgütlenmiş. Böyle bir eşitsizlik içinde, sömürgeleştirilmiş dünyanın bütün dünyanın okuyacağı bir düşünür çıkarması çok zor" dedi.

Ömer Faruk ve Cemal Yardımcı ile 'Bir Yaşama Pratiği Olarak Haysiyet' söyleşisi

Ömer Faruk ve Cemal Yardımcı okurlarla buluşacak. Söyleşi Kadıköy'de düzenlenecek.

Damla Özpir'in ilk kitabı 'Ruhun Burada Mı?' yayımlandı

Damla Özpir'in "Ruhun Burada mı?" kitabı yayımlandı. Tanıtımda elde edilen gelir Engelsiz Yaşam Vakfı’na bağışlandı.

Kırık Saat Dergisi, Tahir Elçi-Hrant Dink-Uğur Mumcu-Musa Anter-Sabahattin Ali dosyasıyla çıktı

Kırık Saat Dergisi'nin yeni sayısı yayımlandı: Kültür-edebiyat-düşünce dergisi üç ayda bir yayınlanacak.

Şiirden Dergisi'nden yeni sayı

Şiirden Dergisi'nin 57. sayısı yayımlandı. Derginin şair dosyasında Neşe Yaşın yer alıyor.