Gaye Boralıoğlu Odak Yazar'da

Yazar Gaye Boralıoğlu Odak Yazar'da okurlarıyla buluşuyor. Söyleşi 22 Mart'ta gerçekleşecek.

Gor dergiden Hikmet Akçiçek: Yayınımızı dayanışmayla sürdürüyoruz

2014 yılında Hemşin Kültür Dil Tarih Dergisi alt başlığıyla yayın hayatına başlayan GOR dergisinden Hikmet Akçiçek'le konuştuk. Akçiçek, "Kürtler, Lazlar, Çerkezler, Zazalar, Ermeniler, Süryaniler... Bu toprakların ötekileri, kadim halklar da bizim gibi ilk dergi, ilk kitap, ilk film, ilk albüm süreçlerinden geçtiler. Onlarla aynı kaderi paylaştığımızı ve onlara yakın durduğumuzu söyleyebiliriz" dedi.

Yolculuk başlıyor!

Timo Parvela ile Bjørn Sortland'ın 'Yolculuk'u raflarda yerini aldı. Yolculuk gizemli hikâyeye kaldığı yerden devam ediyor.

Postmoderne doğru giden yol

Thomas Kuhn'un kaleme aldığı, Erkan Bozkurt çevirisiyle 2019’un ilk günlerinde İletişim Yayınları’ndan çıkan Yapı’dan Sonraki Yol, esasında Kuhn’un Bilimsel Devrimlerin Yapısı adlı eserinde kullandığı kavramlara bazen değiştirerek açıklama getirdiği, aynı zamanda kitaptan sonra gelen ağır eleştirilere cevap olarak 1970-1993 yılları arasında yazdığı pek çok makalenin kronolojik olarak yer aldığı derleme bir eser olarak okur karşısında.... Kuhn, bilimsel olan ve olmayan ayrımı üzerine tartışıyor, bilimin ne olduğunu sorgulamakla birlikte bilimin değişimini/dönüşümünü de inceliyor.

Şair Sedat Gülmez'den ilk kitap

Genç şair Sedat Gülmez'in ilk kitabı 'Bütün Zenciler Beyaz Güler' okurla buluştu. Gülmez, sözcükleri şiirin temel birimi olarak görüyor. Sözcükler şiirde hem sessel, hem imgesel yönden ön planda. Bununla birlikte biçimsel olarak da, biçemsel açıdan da geniş ölçekli, verili şiirin akışına müdahale edecek çapta arayışlar yok. Daha çok sese bağlı, sesle oynayan denemeler dikkat çekiyor.

Devrilen mevsimler

Abisine âşık bir kardeşten, Faruk’tan dinliyoruz Hayrettin Eren’in, nam-ı diğer, Hayri Hoca’nın hikâyesini. Kitap İletişim Yayınları’ndan çıktı, adı “Kayıp Bir Devrimin Hikâyesi: Bir Zamanlar Hasköy’de”... Yüzünde geniş bir tebessümle, yer yer sesli gülerek okuyor insan kitabı. Bittiğinde ise boğazında taş gibi bir yumruyla öylece kalakalıyor. Sonra sonuna eklenmiş fotoğraflara bakıyor sayfa sayfa. O da bitince bir ağlamak geliyor, içini çeke çeke, sessiz sessiz, usul bir ağlamak...

PEN Şiir Ödülü Süreyya Berfe'ye verildi

PEN Şiir Ödülü'nün bu yılki sahibi Süreyya Berfe oldu. Berfe'nin ilk şiiri 1962'de yayınlanmıştı.

Rıza Oylum’la 'İran Sineması' etkinliği

Rıza Oylum, İran Sineması kitabıyla bir söyleşi yapacak. Söyleşi ve imza günü16 Mart Cumartesi.

Rüyalarınızdan tanıyacağınız bir Murat Gülsoy romanı: Ve Ateş Bizi Tüketiyor

Murat Gülsoy, yeni romanı “Ve Ateş Bizi Tüketiyor”da tüm okurlarını 'bir rüyayı yeniden görmeye' davet ediyor. Tek bir farkla: Zihninizde yaşadığınız tedirginliği Gülsoy’un güvenli kurgusunda tatmanıza imkân yok.

Erdal Öz'e mektuplar: Söylenmiş sözden kurtul!

Sevgili Erdal / Erdal Öz’e Mektuplar kitabı okurla buluştu. Mektupların temasını; hasret, özlem, istek, temenni, ekonomik ilişkiler ve siyasi meseleler oluştururken, kitabın içinde edebiyat dünyamızdan pek çok isim geçiyor...

Iraklı Hıristiyanlar: İnanç yüzünden hep ayrımcılığa uğradık

Umudun Peşinde, Süryaniler ve Asuri-Keldaniler Ortadoğu’nun artık yok olan Hıristiyan topluluklarından ülkesinden kaçmak zorunda kalan insanların öyküsünü anlatıyor. Hıristiyan hafıza mekanlarının yok edilmesi, yakılmasını, "Ayrımcılığa uğruyoruz ve başımızdan geçenleri anlatmak istiyoruz" diyen Iraklı tanıklıklarla anlatan kitabın İngilizcesi çıktı, yakında Arapçası da çıkacak.