Ayizi’nin kadınlara son mesajı: Yazmaktan vazgeçme!

Kadın yazarları okuyucularla buluşturan feminist yayınevi Ayizi Kitap kapanma kararı aldı. Ekonomik gerekçelerle kapandığını ve "nefeslerinin yettiği" kadar çabaladıklarını söyleyen Ayizi'nin kadınlarıyla yayın hayatında geride kalan 9 yıla ve kapanma gerekçelerine dair konuştuk.

Mahcubiyet ve Haysiyet arasında

Dag Solstad’ın Yapı Kredi Yayınları tarafından, Banu Gürsaler Syvertsen çevirisi ile basılan, “Mahcubiyet ve Haysiyet” adlı kitabı birey ve toplum arasındaki derin çelişkiyi gözler önüne seriyor. Metin, kişisel yüzleşme, cesaret edilemeyenin bireyin üzerinde bıraktığı etki, olmak istenen ile olunan arasındaki çelişki ve istenen kişi olamayınca başkasının gölgesinde bir yaşama mahkûm olmak gibi temalar üzerinden bize bireyin toplum içerisindeki varlığına bakma imkânı sunuyor.

Nesibe Çakır'dan kadınların gerçeküstü öyküleri

Nesibe Çakır'ın ikinci öykü kitabı “Kadınlar ve Başka Evrenler” okurları, kadınların gündelik yaşamlarına tanıklık ettirirken gerçeküstü mekânlarda kurguladıkları anlara taşıyor. Kapanma kararı alan Ayizi Kitap aracılığıyla okurlarla buluşan Nesibe Çakır'la, kadınların gerçeküstü hikâyelerine yer verdiği son öykü kitabını konuştuk. Çakır kitabını anlatırken okurlarıyla ilgili olarak "Birini elinden tutup bir yerlere götürmeye niyetliyim" dedi.

İlhan Berktay’ın aşk ve kavga anıları

Profesör İlhan Berktay, “Aşkta ve Kavgada Solmaz Hanım’la Bir Ömür” adlı kitapta anılarını anlatıyor. Çocukluğundan başlayarak anlattığı anıları içinde üniversite yılları, 1951 tevkifatı, hapishaneler, 6-7 Eylül olayları, 12 Mart, 12 Eylül, sürgünler, şehirler ve tanıdık insanlar yer alıyor. Elbette her satırda cezaevinde evlenmek zorunda kaldığı Solmaz Görkmen’le 55 yıllık birlikteliğin neşesi ve acısıyla birlikte.

Anadolu tarifleri dünyaya açılıyor: Musa Dağdeviren'den İngilizce yemek kitabı

Çiya'nın sahibi Musa Dağdeviren, prestijli yayınevi Phaidon'dan yemek kitabı çıkarıyor.

‘Kırk yıldır şair’in son şiirleri

Şükrü Erbaş’ın şair olarak kırk yılı geride bırakmış olduğunu belirtelim. Erbaş’ın ilk şiiri 1978’de, Varlık dergisinde çıkar. Şairin şiirdeki kırkıncı yılı hasebiyle bir de armağan kitap yayımlandı. Burak Abatay tarafından hazırlanan “Bir Dünya Şarkısı Şükrü Erbaş” adlı kitabı, Kırmızı Kedi Yayınları okurla buluşturdu. Kitapta Erbaş’ın şairliğine ve şiirlerine ilişkin yirmi dokuz yazardan değerlendirmeler ve anılar yer alıyor.

Kemal Varol'dan 'baba'ya ağıt...

Cümleleriyle gönlümüzdeki çentiklerde parmaklarını dolaştırmasına alışkın olduğumuz Kemal Varol, yeni romanı “Âşıklar Bayramı”nda bu kez hepimizin derin sızısına dokunuyor ve ‘baba’ figürünü ele alıyor.

Paris Grand Kafe'den Yılmaz Güney'e: Üçüncü Sinema

1955’te Bandung Bağlantısız Ülkeler Konferans’ında tartışılan ve gelişmiş Batı ülkelerini ve ABD’yi Birinci Dünya, Sovyetler Birliği’ni ve yönetimini idare ettiği ülkeleri İkinci Dünya, geri kalan ülkeleri ise Üçüncü Dünya ilan eden buluşma, Üçüncü Sinema’nın da kuruluşunu müjdeledi. 60’lı yıllarda gelişen toplumsal olaylar, yeni bir dünya ümidi bu sinema anlayışı ile karşılık buldu.

Tavan’da asılı kalan...

Rober Haddeciyan'ın kaleme aldığı Tavan’ın zor bulunur bir denge yakaladığı kanısındayım. Bir yanıyla, düşünceli, orta sınıftan iyi, makul ve sıradan bir adamın hikâyesini sunuyor. Onun ince tartısında ortalama mutlu ve fırtınasız bir hayatın incelikleri arasında bizi dolaştırıyor.

Sabahattin Ali: Mahpus ve gurbetçi...

Sabahattin Ali'nin Almanya günleri... İlk mahpusluğu... Nazım Hikmet'le tanışması ve Kuyucaklı Yusuf'u yazdığı günler...

Akademide kırılan kol neden yen içinde kalır?

Emeğin güvencesizleştirilmesi ve vasıfsızlaştırılması konuşulurken akademik dünya bundan azadeymiş gibi davranılır. Neden bu camia arasında da kol kırılır yen içinde kalır? Vatansever ve Meral Gezici Yalçın’ın hazırladığı, İletişim Yayınları'ndan çıkan "Ne Ders Olsa Veririz -Akademisyenin Vasıfsız İşçiye Dönüşümü" tam olarak bu soru ekseninde şekilleniyor.