Kırmızı bültenle aranan 'Kürt tilkisi' Türkiye'den vatandaşlık almış

İsveç'te ‘uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs’ suçlamasıyla aranan ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Rawa Majid'in Türkiye'den vatandaşlık aldığı ve İstanbul'a yerleştiği ortaya çıktı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Timur Soykan, kırmızı bültenle aranırken Türkiye’de yakalanan ama Türkiye vatandaşı olduğu için İsveç’e iade edilmeyen uyuşturucu baronu Rawa Majid'in hikayesini yazdı. Majid'in İsveç'te ‘uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs’ suçlamasıyla arandığını belirten Soykan, Majid'in İstanbul'da evi ve iş yeri olduğunu aktardı.

Soykan'ın "Vatandaş baronlar" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

"Rawa Majid, 36 yaşında. Babası Iraklı bir Kürt ve Saddam muhalifiydi, İsveç’in Uppsala kentine kaçarak yerleşti. Rawa Majid burada yetişti ve yeraltı dünyasında isim yaptı. İsveç polisine göre; uyuşturucu pazarının büyük kısmını rakiplerine dehşet saçarak ele geçirdi. Avrupa polisi suç örgütlerinin kullandığı şifreli haberleşme sistemi Encrochat programına sızınca milyonlarca mesajı ele geçirdi. Bu mesajlarda Rawa Majid ‘Kürt Tilkisi’ kod ismini kullanıyordu ve lakabı ‘Kürt Tilkisi’ olarak kaldı.

İsveç polisi, ‘Uyuşturucu kaçakçılığı ve cinayete teşebbüs’ suçlamasıyla onu yakalamak için 2020’de operasyon düzenledi ancak kayıplara karışmıştı. Hakkında kırmızı bülten çıkartıldı. Yani tüm dünyada aranıyordu.

Rawa Majid, son dönemde İsveç medyasının bir numaralı gündemi. Sundsvall kentindeki uyuşturucu pazarını ele geçirmek için Yunan asıllı çete lideri ile çatışıyorlar. İsveç medyasına göre; iki ay içinde Stockholm ve çevresinde 20’den fazla silahlı ve bombalı saldırı yaşandı. Stockholm’deki bir saldırıda lokantada yemek yiyen 15 yaşındaki bir çocuk öldü. İsveç basınına göre; Rawa Majid, Signal programı üzerinden çete mensuplarına talimatlarını iletiyordu. Bu mafya çatışması İsveç kamuoyunda ‘Suç cennetine dönüştük’ kaygısını doğurmuştu.

15 Nisan 2022 sabahı Marmaris’te parkı temizleyen belediye işçisi Ali Eren, bank üzerinde çanta buldu. İçinde 12 bin 400 dolar ve 2 bin 400 TL olan çantayı polise teslim etti. Polis çantanın sahibi ‘Miran Othman’ı tespit edip karakola çağırdı. Parasını teslim alan Miran Othman’ın ‘Baron’ lakaplı ve kırmızı bültenle aranan bir uyuşturucu kaçakçısı Rawa Majid olduğu anlaşıldı.

Marmaris’te yaşadığı villaya yapılan baskında 2 ruhsatsız silah, çok sayıda mermi ve ‘Rawa Majid’ adına düzenlenmiş İsveç kimliği bulundu. Türkiye’deki haberler bu bilgilerle sınırlı kaldı. Hatta bir habere göre; ‘Miran Othman’ ifadesinde 'Sahte kimliğimi profesyonel olarak hazırlattım. Buna rağmen gerçek kimliğim nasıl tespit edildi inanın anlayamadım' demişti.

Ama bunu söylemiş olamaz. Çünkü bu suç örgütü liderinin Türkiye Cumhuriyeti kimliği sahte değildi ve üzerinde ‘Miran Othman’ ismi yazılıydı. Yani kırmızı bültenle aranmasına karşın Türk vatandaşı olmuştu. Bu büyük bir skandaldı.

İsveç Devlet Televizyonu muhabiri Diamant Salihu, 30 Kasım 2022’da yayınlanan haberinde; ‘Rawa Majid’ yani yeni adıyla ‘Miran Othman’ ile telefonda konuştuğunu anlattı. Yani tahliye edilmişti. Habere göre; Miran Othman, “Ben bir Türk vatandaşıyım” dedi. “Nasıl vatandaş oldunuz” sorusuna ise “Bu ülkeye yatırım yaparsanız vatandaş olabiliyorsunuz” yanıtını verdi.

İsveç’te Savcı Henrik Söderman ise şöyle diyordu: 'Kürt Tilkisi’nin Türkiye’de yakalanmasından kısa süre sonra iadesini talep etmiştik. Fakat Türkiye vatandaşı olduğu için iade edilmeyecek. Bu kişinin serbest bırakılması konusunda Türk polisi İsveçli yetkililere bilgi vermedi.'

İSTANBUL’DA EVİ VE İŞYERİ VAR

Miran Othman’ın Türk vatandaşı olduğu Bodrum’daki yargılamada net şekilde görülüyor. 18 Nisan 2022’de Marmaris Sulh Ceza Hakimliği’nce ‘Uyuşturucu veya uyarıcı madde ticareti yapmak ve sağlamak’ suçundan tutuklanan Miran Othman 4 ay cezaevinde kalmıştı. 4 Ağustos 2022 günü Bodrum 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde tutukluluk incelemesi için resen celse açıldı.

Avukatı, Miran Othman’ın Türk vatandaşı olduğunu vurguladı ve şöyle konuştu:

“Şüphelinin Türkiye’de herhangi bir suç işlediğine dair herhangi bir delil bulunmamaktadır. Türk vatandaşıdır. İstanbul’da oturmaktadır. İstanbul’da işyeri vardır. Buna ilişkin evrak istedik, ancak tarafımıza ulaşmadığı için sunamıyoruz. Çocukları vardır, karnından ameliyatlıdır. Cezaevi koşulları müvekkil için uygun değildir. Yapılan sözleşmeler gereği tutukluluk süresi 40 günü geçmiştir. Kaçma şüphesi yoktur…”

Yani Miran Othman’ın İstanbul’da da evi ve iş yeri vardı. Bunların evrakı sunulmamıştı ama hakimlik tahliye kararı verdi. Bodrum 1. Sulh Ceza Hakimi tahliye kararında Miran Othman hakkında İsveç makamlarından herhangi bir somut delil, belge gönderilmediğini belirtti. Oysa İsveç’teki savcı, Miran Othman’ın yakalanmasından kısa süre sonra iadesi için başvurduklarını söylemişti."

YAZININ TAMAMI