Kırım ile Rusya'yı birbirine bağlayan Kerç Köprüsü'nde patlama: 3 ölü

Rusya ile Kırım yarımadasını birbirine bağlayan Kerç Köprüsü'nde patlama yaşandı. Patlamada üç kişinin öldüğü açıklandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kırım yarımadası ile Rusya'yı birbirine bağlayan köprülerden birisi olan Kerç Köprüsü'nde sabah saatlerinde patlama meydana geldi. Rus haber ajansları yerel yetkililere dayandırarak bir yakıt tankında yangın çıktığını duyurdu.

Köprü trafiğe kapatılırken ajanslar, "Bugün Kırım köprüsünün karayolu trafik tarafında saat 06:07'de bir araca yerleştirilen bomba patladı ve demiryoluyla Kırım'a taşınan yedi petrol tankerini ateşe verdi" açıklamasını yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de Kerç Köprüsü'ndeki acil durumla ilgili hükümet komisyonu kurulması talimatını verdiği duyuruldu. Soruşturma Komitesi ise meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre 3 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Köprü 19 km uzunluğu ile Avrupa'nın en uzun köprüsü olarak biliniyor. İnşaatına Mayıs 2015'te başlanan köprünün 2018'deki açılışını Vladimir Putin gerçekleştirmişti. Köprünün Ukrayna'da savaşan Rus askerlerine teçhizat taşınmasında ve askerlerin feribotla taşınmasında önemli bir ulaşım bağlantısı olduğu belirtiliyor.

'KIRIM, KÖPRÜ, BAŞLANGIÇ'

Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy'in danışmanı Mykhailo Podolyak ise köprüdeki patlamanın ardından Twitter'da yaptığı paylaşımda, "Kırım, köprü, başlangıç. Yasadışı olan her şey yok edilmeli, çalınan her şey Ukrayna'ya iade edilmeli, Rusya tarafından işgal edilen her şey sınır dışı edilmeli" ifadelerini kullandı.

PUTİN'İN DOĞUM GÜNÜNE GÖNDERME

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov da sosyal medyada köprüdeki yangın anını ve Marilyn Monroe'nun Happy Birthday Mr. President (Doğum günün kutlu olsun Sayın Başkan) şarkısını paylaşarak Putin'in doğum gününe gönderme yaptı. Danilov, paylaşımda "Günaydın, Ukrayna" yazdı.