Kırıkkale ve İzmir'de sahte içkiden 8 ölüm; yüzey temizleyicizi içmişler

Kırıkkale'de sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle hastanelere başvuran 8 kişiden 7'si öldü. Ölenlerin, aynı marketten aldıkları yüzey temizleyiciye içki aroması karıştırıp içtikleri açıklandı. İzmir'de de sahte içki yüzünden hastaneye kaldırılan 18 kişiden 1'i öldü. İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, hastanelere 50 kişinin kaldırıldığını söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kırıkkale'de son üç günde sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle 8 kişi hastanelere başvurdu.

Hastanede tedavi altına alınanlardan İ.Y, C.D, ÜG, Y.M, H.V, M.Ö. ve A.B. öldü. Ö.Ö'nün yoğun bakımdaki tedavisi sürüyor. Olayla ilgili S.Ü. ve Ö.Ö. gözaltına alındı.

Kırıkkale Valiliği'nden yapılan açıklamada, ölen 7 kişinin, aynı marketten temin ettikleri dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara içki aromaları ekleyerek yaptıkları karışımı içmeleri sonucunda zehirlenmiş oldukları belirtildi.

Valilikten yapılan açıklama şöyle: 

 

- İlimiz Yüksek İhtisas Hastanesi’ne alkol zehirlenmesi şüphesiyle 07-08 Ekim 2020 tarihlerinde toplam (8) vatandaşımız intikal etmiş olup bu şahıslardan (7) vatandaşımız vefat etmiş, (1) vatandaşımızın tedavisi ise halen devam etmektedir.

- Konu ile ilgili olarak yapılan ilk araştırmada, şahısların aynı marketten temin ettikleri dezenfektan olarak kullanılan etil alkol bazlı yüzey temizleyici sıvılara içki aromaları karıştırmak suretiyle kendi yaptıkları karışımı içmeleri neticesinde zehirlenmiş oldukları anlaşılmıştır.

- Söz konusu olaya ilişkin olarak (3) şüpheli şahıs 09/10/2020 günü yakalanarak gözaltına alınmış ve haklarında adli ve idari işlem başlatılmış olup işlemleri halen devam etmektedir.

İZMİR’DE 50 KİŞİ HASTANEYE KALDIRILDI, BİR KİŞİ ÖLDÜ

İzmir’de de sabah saatlerinden bu yana metil alkol zehirlenmesi şikayeti ile çeşitli hastanelerin acil servislerine başvuran 18 kişiden biri öldü. Polis, mide bulantısı ve görme kaybı şikayetiyle çeşitli hastanelere başvuranların ardından başlattığı soruşturma kapsamında operasyonlarını sürdürüyor.

Tedavi altına alınanların büyük bölümünün hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. 

Sözcü'den Latif Sansür'e konuşan İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı, ise hastanelerin acil servislerinde görev yapan doktorların bildirdiğine göre vaka sayısının ilk belirlemelere göre 50'ye yaklaştığını söyledi.

Çamlı, “Acil servislerde çalışan hekim arkadaşlarımızdan gelen bilgilere göre vaka sayısı 50'ye yaklaştı. Ve ne yazık ki tamamına yakını ağır vaka. Ölüm olup olmadıyla ilgili henüz bir bilgi ulaşmadı” diyerek kesin sayının sağlık müdürlüğünün verilerinden elde edilebileceğini söyledi. (HABER MERKEZİ-AA)

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR